Ministru kabinets pēc vairāk nekā četru stundu garām diskusijām vienojās uz nedēļu atlikt lēmuma pieņemšanu par Finanšu ministrijas (FM) izstrādātajām valsts nodokļu politikas pamatnostādnēm 2018.-2020.gadam.

Pēc valdības sēdes Ministru prezidents Māris Kučinskis žurnālistiem atzina, ka šodien nekādas izmaiņas nodokļu politikas pamatnostādnēs netika veiktas. Viņš uzsvēra, ka šodien par nodokļu reformu tika panākta konceptuāla vienošanās, bet “tehniski” valsts nodokļu politikas pamatnostādnes tiks apstiprinātas nākamnedēļ.

Jautājums par valsts nodokļu politikas pamatnostādnēm pēc finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas lūguma sākotnēji tika pārcelts no valdības slēgtās daļas uz atklāto, tomēr pēc “Vienotības” iebildumu uzklausīšanas sēde tika turpināta aiz slēgtām durvīm.

Sēdes laikā ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens uzskaitīja trīs jautājumus, uz kuriem Vienotība vēlas saņemt atbildes, lai partija varētu atbalstīt nodokļu reformu – ja reformā iekļaus finansējumu veselībai, tiks nodrošināts, ka nepieaugs valsts parāds, un netiks apturētas jaunās politikas iniciatīvas. Ašeradens norādīja, ka partijas ministriem nav mandāta balsot par nodokļu reformu.

Neskatoties uz to, Ministru kabinets pārsprieda nodokļu politikas pamatnostādnēs ietvertos jautājumus. Kučinskis stāstīja, ka valdība izskatīja visas nodokļu politikas pamatnostādnes un konceptuāli tās atbalstīja, izņemot trīs punktus, par kuriem Vienotības ministri vēl diskutēs ar savu valdi un frakciju.

“Nākamnedēļ valdības sēdē vairs neatgriezīsimies pie nodokļu politikas pamatnostādnēm, bet diskutēsim par Vienotības izvirzītajiem jautājumiem. Katrā ziņā Vienotības priekšlikumi bija labi un es tos esmu gatavs pieņemt. Tomēr, ja Vienotība izsaka vēlēšanos saņemt partijas valdes un frakcijas mandātu, tad tas bija kopējs lēmums konkrētus jautājumus šodien neskatīt. Neatkarīgi no tā, kāds būs Vienotības frakcijas un valdes viedoklis, pamatnostādnes tiks virzītas tālāk,” uzsvēra Kučinskis.

Pēc valdības sēdes Ašeradens žurnālistiem atzina, ka patlaban partija nodokļu reformai nesaka ne jā, ne nē.

 

Kā ziņots, Finanšu ministrijas (FM) izstrādātās nodokļu politikas pamatnostādnes paredz ieviest divas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pamatlikmes – 20% ienākumiem līdz 45 000 eiro gadā un 23% ienākumiem virs 45 000 eiro gadā. Iecerēts būtiski paaugstināt ar IIN neapliekamo diferencēto minimumu uz 250 eiro mēnesī. Reforma paredz arī paaugstināt atvieglojumu par apgādībā esošām personām no 175 uz 250 eiro mēnesī. Reforma paredz arī daudzas citas izmaiņas.

Tās ieviešanas rezultātā radušos nodokļu ieņēmumu zudumus iecerēts kompensēt ar akcīzes nodokļa celšanu degvielai, cigaretēm un alkoholam.

Autors: LETA / Foto: Evija Trifanova/LETA