Ventspils ainaviskā pilsētvide tiks papildināta ar jaunu laikmetīgās mākslas objektu “Lats”. Lai uzstādītu jauno vides objektu, pilskalnā pie Livonijas ordeņa pils ir uzsākta skatu laukuma izbūve, informē Ventspils Komunālā pārvalde.

Lai uzstādītu laikmetīgās mākslas objektu, pilskalnā ir uzsākta teritorijas norobežošana un esošās puķu dobes demontāža. Labiekārtojuma darbu ietvaros arī tiks izbūvēts jauns energoefektīvs LED apgaismojums un sakārtoti esošie soliņi. Lata piemiņas zīmes autori ir Latvijā pazīstams tēlnieks Gļebs Panteļejevs un arhitekts Andris Veidemanis. Šī skulptūra tiks uzstādīta uz granīta paaugstinājuma, un tā ir veidota no alumīnija lējuma viena lata monētas veidolā. Vides labiekārtojuma darbus paredzēts veikt līdz š.g. septembra beigām.

Ar ideju iemūžināt piemiņu par Latvijas nacionālo valūtu pilsētas domē vērsās Ventspils muzeja vadošais pētnieks un direktores vietnieks Armands Vijups jau 2014. gadā. Ventspils vēsturiski ir saistīta ar latu. No 1922. līdz 1926. gadam Ventspils ostā tika izkrautas sudraba viena un divu latu monētas, kas bija kaltas Londonā. Ventspils būs pirmā un pagaidām vienīgā vieta Latvijā, kur lata piemiņa tiks iemūžināta laikmetīgas mākslas objekta veidolā. Vieta, kur tiks uzstādīts objekts, izvēlēta ar vēsturisku pieskaņu – pilskalnā pie Livonijas ordeņa pils. Netālu no šīs vietas 1922. gadā krava ar latiem un santīmiem pirmo reizi nonāca Latvijas zemē.

 

16.08.2022. / Autors: Ventspils Komunālā pārvalde / Foto: Ventspils Komunālā pārvalde