Ventspils siltums darbiniecēm par 1 mlj. eiro piesavināšanos – 1,5 līdz 3 gadi cietumā

1472

Ventspils tiesa, pasludinot spriedumu krimināllietā par 1 045 000 eiro piesavināšanos no pašvaldības SIA Ventspils siltums kases, trim bijušajām uzņēmuma darbiniecēm piesprieda brīvības atņemšanu uz laiku no pusotra līdz trim gadiem.

Vienai apsūdzētajai tiesa piespriedusi brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem, konfiscējot mantu. Pārējām divām apsūdzētajām piespriesta brīvības atņemšana uz vienu gadu un sešiem mēnešiem un brīvības atņemšana uz trim gadiem – abos gadījumos bez mantas konfiskācijas.

Tiesa nospriedusi, ka visām trim bijušajām uzņēmuma darbiniecēm solidāri jāatlīdzina Ventspils siltumam nodarītie zaudējumi 1 006 591,37 eiro apmērā. Atsevišķi divām apsūdzētajām solidāri jāatlīdzina uzņēmumam vēl 39 001,70 eiro. Tāpat divām apsūdzētajām jāatlīdzina valstij procesuālie izdevumi par advokāta veikto darbu – attiecīgi 1775,18 eiro un 1878,91 eiro.

Visas trīs apsūdzētās bijušās uzņēmuma darbinieces – Abonentu daļas vadītāja, galvenā grāmatvede un kasiere – tiesa atzinusi par vainīgām pēc Krimināllikuma 179.panta 3.daļas par piesavināšanos, ja tā izdarīta lielā apmērā.

Pilnais spriedums lietas dalībniekiem būs pieejams 10.maijā. Pēc tam to 10 dienu laikā būs iespējams pārsūdzēt.

Prokurors trim šajā lietā apsūdzētajām bijušajām Ventspils siltuma darbiniecēm prasa piemērot reālu cietumsodu, tostarp vienai apsūdzētajai tiek prasīts piemērot brīvības atņemšanu uz četriem gadiem. Otrai apsūdzētajai sievietei prokurors prasa piemērot reālu brīvības atņemšanu uz trim gadiem un mantas konfiskāciju, bet trešajai apsūdzētajai – reālu brīvības atņemšanu uz deviņiem mēnešiem.

Kā ziņots, policija iepriekš prokuratūrai bija nodevusi lietu kriminālvajāšanas sākšanai pret trim bijušajām uzņēmuma Ventspils siltums darbiniecēm par vairāk nekā 700 000 latu (1 045 000 eiro) piesavināšanos no uzņēmuma kases.

Noziedzīgais nodarījums pēc Krimināllikuma 179.panta 3.daļas par piesavināšanos, ja tā izdarīta lielā apmērā inkriminēts bijušajām uzņēmuma darbiniecēm – Abonentu daļas vadītājai, galvenajai grāmatvedei un kasierei. Agrākā redakcijā šis Krimināllikuma pants paredzēja sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no sešiem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu. Pašreiz spēkā esošajā redakcijā pēc šī panta paredzēts sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 10 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Ventspils siltuma vadība iepriekš paudusi gandarījumu, ka lietas izmeklēšanā notikusi virzība, jo tā esot patiesi ieinteresēta ātrākā lietas izskatīšanā un vainīgo noteikšanā.

Ventspils siltuma vadība 2010.gada novembra beigās vērsās tiesībsargājošajās institūcijās par uzņēmumā konstatēto zādzību. Personas, kuras, iespējams, varēja būt iesaistītas šajā nodarījumā, nekavējoties tika atstādinātas.