Šodien, 26. maijā, plkst. 17.30 notiks vēsturnieces Stellas Lindenbergas lekcija. Tās tēma – feļetonists Pauls Robinsons un Ventspils pilsēta 20.gs. starpkaru periodā caur viņa daiļradi. Ar šo pasākumu atsāksies ventspilniekiem ierastie un gaidītie otrdienu vēstures vakari ciklā „Vēstures otrdienas” Livonijas ordeņa pilī.  

Ventspils presē 20.gs. 20. – 30.gados  daudz publicējas dzejnieks un feļetonists Pauls Robinsons (tā īstais vārds Pāvils Lapovics (1878-1935). Feļetonists rakstīja par dažādām to laiku aktuālām tēmām – iespaidīgiem notikumiem pilsētā, laika apstākļiem, svētkiem, cilvēku raksturiem, galvenokārt tas darīts ar ironiju. Rakstnieks Herberts Dorbe vēl atceras, ka ventspilniekus Paula Robinsona daiļrade ir uzrunājusi un nav atstājusi vienaldzīgus.  

Pauls Robinsons savos feļetonos aprakstījis aktuālos notikumus pilsētas dzīvē, kas saistīti ar  ostu, slimnīcu, satiksmi, vēlēšanām, ostas dzīvi Ventspilī:

Lai debess zemi pasargā

No silta laika ziemā!

Tad – bēdas visā Eiropā,

Visvairāk – Čikstiņciemā…

Šeit dzejnieks P.Robinsons kā spogulī ieskatījies, jo tagad Čikstiņciems patiešām ir Eiropā. Ostā neienāk kuģi, pieaug bezdarbs, ir dažādas citas likstas – tieši tā, kā tas ir šobrīd Ventspilī. Pilsētas portrets, kāds tas iezīmēts pirms simt gadiem dzejnieka un feļetonista Paula Robinsona acīm, mūs uzrunā arī šodien.

26.05.2020./ Autors: Ventspilnieks.lv/ Foto:Ventspilnieks.lv arhīvs