Ventspils poliklīnikas procedūru kabinetā joprojām iespējams vakcinēties pret gripu. Lai arī janvāra vidū Latvijā izsludināta gripas epidēmija, speciālisti norāda – vakcinēties aizvien nav par vēlu.

Pagājušās nedēļas monitoringa dati liecina, ka Latvijā turpinās vidēji straujš gripas saslimstības pieaugums. Gripas gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās, bet lielākā gripas intensitāte vērojama bērniem vecumā līdz četriem gadiem. Visefektīvākais veids, kā sevi pasargāt no saslimšanas, ir vakcinācija. Lai gan 12. janvārī Latvijā izsludināta gripas epidēmija, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija ierasti ilgst desmit nedēļas, taču imunitāte izveidojas aptuveni divu nedēļu laikā, norāda Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti. Saslimšana ar gripu bieži izraisa hronisku slimību saasinājumu, tāpēc vakcinācija ir īpaši ieteicama cilvēkiem, kuriem slimības bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks.

Gripas vīrusa mainības dēļ vakcīnu izstrādā katru gadu no jauna, līdz ar to arī vakcinēties nepieciešams katru gadu. Ventspils poliklīnikā ir pieejamas divu veidu vakcīnas – “Fluarix”, kuras cena ir 14.00 eiro un “Vaxgip”, kuras cena ir 16.50 eiro.

Pēc vakcīnas saņemšanas dūriena vietā iespējams neliels apsārtums un pietūkums. 80% vakcinēto cilvēku ar gripu nesaslimst, bet 20% izslimo to vieglā formā, liecina Pasaules Veselības organizācijas dati. Cilvēkiem pēc 60 gadu vecuma imunitāte izveidojas 60% apmērā, taču saslimušajiem gripa norit bez komplikācijām.

Valsts apmaksātu vakcīnu pret gripu var saņemt riska grupu pārstāvji:

  • bērni līdz divu gadu vecumam;
  • grūtnieces;
  • ārstniecības un ārstniecības atbalsta personas, kuras ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
  • ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti un darbinieki, kuri ir tuvā kontaktā ar klientiem;
  • cilvēki vecumā no 65 gadiem;
  • bērni un pieaugušie ar noteiktām hroniskām saslimšanām (plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru slimībām, imūndeficītu, psihiskām slimībām u.c.).

Lai pieteiktos vakcīnas saņemšanai, jāsazinās ar poliklīnikas reģistratūru, zvanot uz tālruņa numuru 63622131. Lai noskaidrotu atbilstību riska grupai un saņemtu valsts apmaksātu pretgripas vakcīnu, pacientam jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

 

2.02.2024. / Autors: Ventspils poliklīnika / Foto: Ventspils poliklīnika