Ventspils RAC jau pieci zinātnieki Starptautiskajā Astronomijas savienībā

427

Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra (VSRC) vadošais pētnieks Juris Kalvāns kļuvis par Starptautiskās Astronomijas savienības (SAS) pilntiesīgu individuālo biedru. Līdz ar to kopumā no mūsu zinātniski pētnieciskā institūta šajā organizācijā būs pārstāvēti jau pieci zinātnieki, informēja Ventspils augstskolā.

SAS mērķis ir veicināt astronomijas attīstību, un tās biedri ir vairāk kā 12 tūkstoši zinātnieki no 106 pasaules valstīm. Šis notikums ir gan atzinīgs novērtējums vadošā pētnieka zinātniskajiem sasniegumiem, gan apliecinājums Latvijas Kosmosa izpētes infrastruktūrai, kuras galvenais vilcējspēks ir VSRC.

Biedru uzņemšanas procesu SAS reglamentē statūti, un, lai kļūtu par pilntiesīgu individuālo biedru, VSRC zinātniekam bija jāpiedalās vairāku soļu pieteikšanās procesā un noslēgumā jāsaņem atbalsts no SAS Izpildkomitejas. Juri Kalvānu kā atbilstošāko kandidātu izvēlējās Latvijas Nacionālā komiteja. Lai kļūtu par kandidātu, Kalvāns izpildīja noteiktos izglītības kritērijus – doktora zinātniskais grāds, kā arī pierādīja sevi ar augstas raudzes zinātniskajām publikācijām un augstvērtīgu darbu VSRC.

Kā atzīst pats zinātnieks, tad kļūšana par pilnitesīgu individuālo biedru SAS būs iespēja piedalīties lēmumu pieņemšanas procesā par astronomijas jautājumiem, kas ietekmē gan zinātnisko sabiedrību, gan ikvienu no mums.

Latviju SAS oficiāli pārstāv 12 individuālie biedri, no kuriem pieci ir VSRC vadošie pētnieki – Juris Freimanis, Boriss Rjabovs, Ivars Šmelds, Juris Žagars un tikko uzņemtais Juris Kalvāns.

07.05.2021 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspils augstskola