No 10. septembra līdz 14.decembrim notika ikgadējais Latvijas skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) tirgus CITS BAZĀRS. No 270 mācību uzņēmumiem 13 bija Ventspils skolēnu mācību uzņēmumi: no Ventspils Valsts 1.ģimnāzijas, Ventspils 2.vidusskolas un Ventspils Jaunrades nama.

Līdz ar pulcēšanās ierobežojumiem šogad CITS BAZĀRS notika vēl nebijušā formātā – tiešsaistē. Vietnē www.jalatvia.lv bija izveidots e-katalogs, kur bija iespējams aplūkot skolēnu mācību uzņēmumu virtuālos stendus un iegādāties viņu ražojumus – mājas lietas, preces skaistumkopšanai, bižutēriju, dažādas spēles un preces bērniem, kā arī apģērbus, modes lietas, interjera priekšmetus, pārtikas preces u.c.

Lai pieteiktos CITĀ BAZĀRĀ, skolēniem bija jābūt apstiprinātam SMU un jāizveido savas produkcijas, pakalpojumu katalogs www.jalatvia.lv. Pretendenti arī aizpildīja pieteikumu, kur aprakstīja savu produkciju.

Pasākuma ietvaros dalībniekus vērtēja žūrija, kuras sastāvā bija pieredzējuši profesionāļi, uzņēmēji un augstskolas akadēmiskais personāls, kas vērtēja jaunos uzņēmējus tiešsaistē Zoom platformā. Trīs dienu laikā SMU dalībnieki prezentēja un aizstāvēja savas idejas intervijās žūrijai, kur bija nepieciešams  sagatavot pitču (1 minūti garu runa), prezentāciju, utt. CITS BAZĀRA ritms bija ļoti nopietns un mūsu skolēnu mācību uzņēmumi veiksmīgi izturēja 5 dienu maratonu.

Dalībnieki pretendēja uz balvām 9 nominācijās: 

 • Sociāli atbildīgs SMU,
 • Uz zināšanām balstīts SMU produkts/pakalpojums,
 • Labākā SMU pārdošanas komanda,
 • Videi draudzīgs SMU produkts/pakalpojums,
 • SMU biznesa potenciāls,
 • Sociālo mediju komunikācija,
 • SMU produkts/pakalpojums gatavs starptautiskajam biznesam,
 • Labākais reklāmas video,
 • Tehnoloģiskās inovācijas produkts/pakalpojums.

Mūsu pilsētu pārstāvēja Skolēnu mācību uzņēmumi no 3 mācību iestādēm:

Ventspils Valsts 1.ģimnāzijas – SMU Bērnības sapnis (T-krekli ar bērnu zīmējumu apdruku), SMU Project Tereco (orgināli videi draudzīgi iekštelpu dekori), SMU Clay Break (naturāli, videi draudzīgi, māla trauki), SMU Clay Play (inovatīvas un dabai draudzīgas 3D krāsojamās rotaļlietas no papīra māla), SMU EVEBIJOUX (pašdarināti dažādu dizainu auskari), SMU Laudin (no poliestera sveķiem veidoti personalizēti atslēgu piekariņi), SMU Woodpecker (Spēles, preces bērniem),  kopā ar 2.vidusskolas veidots SMU GrassyCo (Kubu komplekts ar caurumiem, kuru iekšpusē aug zāle).

Ventspils 2.vidusskolaSMU Moon shop (kancelejas preces ar interesantu dizainu un rokassprādzes), SMU AquaMusic (ūdensizturīgs MP-3 mūzikas atskaņotājs peldētājiem), SMU SensDrums (elektroniskas bungas ar sensoriem, kas reaģē uz pieskārienu ar skaņu un mirgojošu, krāsainu gaismiņu ar aplikāciju telefonam) sadarbībā ar Ogres Tehnikumu.

Ventspils Jaunrades namsSMU Radošā pērle (auskari, rokassprādzes, kaklarotas un cita bižutērija)

Ventspils jaunie uzņēmēji aktīvi piedalījās intervijās: SMU biznesa potenciāls (Bērnības sapnis, GrassyCO, SensDrums), Videi draudzīgs SMU produkts-pakalpojums (Clay Play, Project Tereco), Uz zināšanām balstīts SMU (Laudin, SensDrums), Sociāli atbildīgs SMU (Clay Break), SMU produkts/ pakalpojums gatavs starptautiskajam biznesam (Clay Break), Tehnoloģiskās inovācijas produkts/pakalpojums (AquaMusic, SensDrums).

14.decembrī notika apbalvošanas ceremonija. Prieks par mūsu skolēnu sasniegumiem, jo viņi bija nominēti starp labākiem mācību uzņēmumiem:

 • Sociāli atbildīgs SMU- SMU Bērnības sapnis
 • Videi draudzīgs SMU produkts/pakalpojums – SMU Project Tereco
 • SMU biznesa potenciāls – SMU SensDrums
 • Sociālo mediju komunikācija un  Labākais reklāmas video – SMU EVEBIJOUX

Uzvarētāju balvu par vienu no labākajiem SMU Tehnoloģiskās inovācijas produkts/pakalpojums nominācijā ieguva Ventspils 2.vidusskolas un Ogres Tehnikums SMU SensDrums.

Pateicības vārdi SMU skolotājiem konsultantiem, kas sagatavoja skolēnus dalībai CITS BAZĀRS  – Anitai Jozus (VV1.ģ), Oļegam Mihailovam (Ventspils 2.vsk) un Agitai Blāzei (Ventspils Jaunrades Nams). Skolēnu mācību uzņēmumu CITS BAZĀRS notiek Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) projekta “Inovāciju motivācijas programma” ietvaros, un to rīko Latvijas lielākā izglītības organizācija Junior Achievement Latvia (JA Latvia) sadarbībā ar ilggadējo atbalstītāju Swedbank.

 

17.12.2020. / Autors: Ventspils Izglītības pārvalde / Foto: Ventspils Izglītības pārvalde