Jau 10. novembrī koncertzālē “Latvija” komponista Imanta Ramiņa jubilejas koncertā būs iespējams dzirdēt un izbaudīt divu izcilu mūzikas kolektīvu sniegumu – Valsts Akadēmisko kori “Latvija” un Liepājas Simfonisko orķestri, bet pie diriģenta pults stāsies Māris Sirmais.

Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” pirms došanās uz Ventspili, kur piedalīsies komponista Imanta Ramiņa 80. dzimšanas dienai veltītā koncertā, uzstājās Esenas un Duisburgas koncertzālēs Vācijā, kur oktobra pirmajā pusē koncertēja arī Bavārijas operas namā Minhenē. Rudens sākumā Valsts Akadēmiskajam korim “Latvija” bija koncertu sērija Gruzijā un Igaunijā.

Kopš 1997. gada kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Māris Sirmais. Kora repertuārā ir vokāli instrumentālie darbi – oratorijas, kantātes, mesas, rekviēmi, simfonijas, operu koncertuzvedumi. Tā sniegums augstu novērtēts ne tikai Latvijā, bet Baltijas lielāko profesionālo kori regulāri savās koncertprogrammās vēlas redzēt arī pasaules izcilākie diriģenti un orķestri.

Koris ir septiņkārtējs Latvijas Lielās Mūzikas balvas laureāts. Kā kolektīva augstākais sasniegums jāatzīmē sadarbības koncerti ar Amsterdamas Karalisko “Concertgebouw” orķestri un diriģentu Marisu Jansonu pasaules turnejā, atzīmējot orķestra 125 jubilejas gadu.

Māris Sirmais ir arī Imanta Ramiņa jubilejas koncerta mākslinieciskais vadītājs un pēc autora īpašā lūguma tā programmā iekļāvis a cappella skaņdarbus “Stabat Mater” un “Alleluia, Amen”. Tāpat koncertā skanēs arī Imanta Ramiņa veltījums Valsts Akadēmiskajam korim “Latvija” skaņdarbs “Jūrai” un “Jau sauļeite” (autora veltījums Mārim Sirmajam) un citi autora skaņdarbi.

Liepājas Simfoniskais orķestris ir senākais orķestris Baltijas valstīs, bet Latvijā tas ir vienīgais profesionālais orķestris ārpus galvaspilsētas. Tā pirmsākumi meklējami jau 1881. gadā, kad Liepājā tika dibināta pirmā Baltijas filharmonija. Ļoti nozīmīgs pavērsies Liepājas Simfoniskā orķestra vēsturē notika 1986. gadā, kad tas ieguva profesionāla kolektīva statusu. Kolektīvs regulāri koncertējis Baltijas valstīs, kā arī ar devies koncertturnejās ne vien Eiropā, bet arī ārpus tās robežām, piemēram, Āzijā.

LSO īpašā uzmanības lokā ir Latvijas komponistu mūzika un Latvijas skaņražu daiļrades veicināšana un popularizēšana, tāpēc ir tikai loģiski, kas 10. novembrī tieši tas piedalīsies arī Kanādas latviešu komponista Imanta Ramiņa jubilejas koncertā Ventspilī.

LSO saņēmis arī vairākas Latvijas Lielās mūzikas balvas un sešas reizes kļuvis par Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas ieguvēju. No 2022./2023. gada koncertsezonas tā galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs ir Guntis Kuzma, bet orķestris sadarbojies un sadarbojas ar daudziem izciliem solistiem un diriģentiem.

Nākamā iespēja Ventspilī dzirdēt Liepājas Simfonisko orķestri būs jau pēc gadu mijas – 27. janvārī diriģenta Murata Cema Orhana vadībā tas koncertzālē “Latvija” viesosies kopā ar sitaminstrumentu virtuozu Guntaru Freibergu, programmā iekļaujot arī Bēthovena 5. simfoniju.

10. novembrī plkst. 19.00 Imanta Ramiņa 80. jubilejas koncertā koncertzālē “Latvija” uzstāsies arī solistes Laura Zariņa (vijole), Viktorija Majore (soprāns), Oksana Ņikitjuka (mecosoprāns).

Šogad diriģents un komponists Imants Ramiņš atzīmē 80 gadu jubileju. Viņš piedzima 1943. gada 18. septembrī Ventspilī, bet jau 11 mēnešu vecumā kopā ar māti un trim vecākajām māsām devās bēgļu gaitās uz Vāciju. Četrus gadus vēlāk ģimene ieradās Kanādā, un tieši ar šo valsti visvairāk saistīts Imanta Ramiņa mūžs un ceļš mūzikā, nepazaudējot latvisko identitāti. 1989. gadā Imants Ramiņš pēc Vankūveras kamerkora diriģenta lūguma sacerēja jaunu “Pūt, vējiņi!” apdari, kas kļuva par neatņemama sastāvdaļa latviešu koru repertuārā. Latvijas Radio arhīvā atrodami gandrīz 100 Imanta Ramiņa mūzikas ieraksti, no kuriem lielākā daļa ir kormūzika. Komponista darbus Latvijā izpilda Latvijas Radio koris, Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, Rīgas Doma meiteņu koris “Tiara”, kori “Ave Sol”, “Kamēr…” un citi.

Koncertus organizē SIA “Kurzemes filharmonija”. Biļetes – koncertzāles “Latvija”, teātra nama “Jūras vārti” kasēs un visās “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās.

 

8.11.2023. / Autors: SIA “Kurzemes filharmonija” / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs