No šodienas spēkā samazinātā akcīzes nodokļa likme stiprajam alkoholam

679

Ceturtdien, 1.augustā, stājās spēkā Saeimas pagājušajā mēnesī galīgajā lasījumā steidzami apstiprinātie grozījumi likumā, kas paredz par 15% samazināt akcīzes nodokli stiprajam alkoholam. Tiesa, likuma grozījumi būs spēkā līdz 2020.gada 29.februārim.

 

Vienlaikus saglabājas spēkā norma, ka no 2020.gada 1.marta gaidāms akcīzes palielinājums stiprajam alkoholam.

Pret šiem grozījumiem iepriekš aktīvi iestājās vairākas sabiedrības grupas, bet jo īpaši narkologi. Viņi uzsvēra, ka dzenoties pēc lielākiem budžeta ieņēmumiem tieši no spirtotajiem dzērieniem, upurēta tiek sabiedrības veselības. Lielam riskam būs pakļauti alkoholiķi, kuriem tagad dzērieni būs nopērkami ievērojami lētāk.

Par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars iepriekš uzsvēra, ka likmes samazināšana plānota tikai kā īstermiņa risinājums, reaģējot uz Igaunijas lēmumu no 1.jūlija par 25% samazināt akcīzes nodokļa likmi daļai alkohola – alum, sidram un stiprajiem dzērieniem.

Izmaiņas nodokļa likmēs ieviestas, lai, paredzot būtisku ieņēmumu kritumu, varētu stabilizēt un aizsargāt mūsu ekonomiku, valsts budžetu, komersantus. Bondars iepriekš komisijas sēdē arī atzīmēja, ka ilgtermiņā, iespējams, jārisina jautājums par nodokļu likmju harmonizāciju Baltijas līmenī.

Likumprojektā no jūlija nodokļa likme paredzēta 1564 eiro apmērā par 100 litriem absolūtā spirta. Patlaban likme ir 1840 eiro, bet no nākamā gada 1.marta par 100 litriem absolūtā spirta to bija plānots palielināt līdz 2025 eiro.

Akcīzes nodokļa likuma grozījumi rosināti, jo izmaiņas kaimiņvalsts alkohola tirgū negatīvi ietekmētu Latvijas komersantu uzņēmējdarbību un alkoholisko dzērienu apriti, īpaši Igaunijas pierobežā, teikts likumprojekta anotācijā. Finanšu ministrija prognozējusi, ka šāda situācija negatīvi ietekmētu valsts budžetu 92 miljonu eiro apmērā, un, lai saglabātu konkurētspēju un iekšējo tirgu, līdzšinējā likme stiprajam alkoholam būtu jāsamazina vismaz par 15 procentiem. Tādējādi negatīvo fiskālo ietekmi varētu samazināt līdz 32 miljoniem eiro.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay