Izziņoti pirmie festivāla TAKTS mākslinieki!

1784
Autors: Publicitātes foto
Autors: Publicitātes foto

Kļuvuši zināmi pirmie to mākslinieku vārdi, kuri muzicēs jau otrajā taustiņmūzikai veltītajā festivālā TAKTS, kas notiks no 2. līdz 4.decembrim Ventspilī, teātra namā Jūras vārti. Tie būs krievu komponists un pianists Dmitrijs Jevgrafovs, pazīstamā meksikāņu elektroniskās mūzikas mākslinieka Fernando Koronas kopprojekts ar franču pianisti Vanesu Vāgneri jeb Murcof X Vanessa Wagner.

Festivāla pirmajā vakarā, 2.decembrī, plkst.19 koncertu Jaunajā zālē sniegs gados jaunais komponists un pianists Dmitrijs Jevgrafovs no Maskavas. Vēl vairāk, viņš uzstāsies kopā ar savu dzīvesbiedri Viktoriju Bogorodskaju. Rezignētās klavieru partijas, ierakstos dzirdamās aranžijas stīgām un bagātīgi elektronikas iespraudumi Dmitrija daiļradē atgādina par tādiem mūslaiku māksliniekiem kā Dāvids Vengrēns, Goldmund vai Nilu Frāmu, kā arī neļauj aizmirst saknes – Lamonti Jangu, Ludoviko Einaudi vai Maiklu Nīmanu. Lai arī studējis un ieguvis grādu skaņas dizainā, Dmitrijs nav pieskaitāms klasiski skolotiem pianistiem. Pēc vairāku paša spēkiem ierakstītu un publiskotu ierakstu izskanēšanas plašākām auditorijām Jevgrafovu pamanīja arī britu izdevniecība Fat Cat Records un tās laikmetīgajai instrumentālajai mūzikai veltītais atzars 130701. Pagājušogad ar viņu gādību dienasgaismu ieraudzīja Dmitrija pēdējais studijas darbs Collage.

Īpaša ir Fernando Koronas, plašāk pazīstama ar skatuves vārdu Murcof, un Vanesas Vāgneres sadarbība. Būdami klasiski izglītoti mūziķi, bet ar tik dažādu individuālo pieredzi mūzikā, abi satikušies patikā pret laikmetīgo klavieru un elektronisko mūziku, kuru reinterpretē pa savam. Un tas lieliski dzirdams albumā ar zīmīgo un ilustratīvo nosaukumu Statea. Senitāļu valodā tā sauca svarus. Divu sveramo perfektu balansu.

Satikušies jau pirms astoņiem gadiem kādā pasākumā Versaļas pilī, abi drīz vien nolēma kopā strādāt pie sev tuvu skaņdarbu reinterpretācijām, kuras dzirdamas ne tikai dažādās pasaules koncertzālēs, bet arī jau pieminētajā ierakstā, kas oficiāli klajā nāk šajās dienās. Arvo Perta, Džons Keidža, Ērika Satī, Mortona Feldmana un arī Aphex Twin un vēl vairāku citu komponistu darbu versijas ir atrodamas albumā Statea.