EM: 3.ceturksnī darba samaksas pieaugums Latvijā kļuvis lēnāks

1271
Autors: SXC
Autors: SXC

2016. gadā vidējā bruto darba samaksa turpina pieaugt, tomēr tās pieauguma temps ir lēnāks nekā iepriekšējā gadā. Šogad 3. ceturksnī darba samaksa bija par 2,2% lielāka nekā pirms gada, un bija 847 eiro, liecina Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija.

Šī gada 3. ceturksnī straujāk darba samaksa pieauga privātajā sektorā – par 2,3%, savukārt sabiedriskajā sektorā – par 1,9%. Vidējā bruto darba samaksa sabiedriskajā sektorā 2016. gada 3. ceturksnī bija par 6,9% lielāka nekā privātajā sektorā – attiecīgi 885 eiro un 828 eiro.

Gada laikā vidējā neto darba samaksa pieauga par 1,7%. Savukārt reālā neto darba samaksa pieauga par 1,5%, ko ietekmēja nelielais patēriņa cenu kāpums.

Darba samaksa 2016. gada 3. ceturksnī turpināja pieaugt visās tautsaimniecības pamatnozarēs, izņemot profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozari, operācijas ar nekustamo īpašumu, kā arī transporta un uzglabāšanas nozari. Gada laikā straujākais darba samaksas pieaugums bija vērojams izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu, finanšu un apdrošināšanas darbību, kā arī lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības jomās. Mērenāk darba samaksa pieauga valsts pārvaldes, administratīvo un apkalpojošo dienestu darbību, informācijas un komunikācijas pakalpojumu, tirdzniecības un apstrādes rūpniecības jomās.

Latvijas galvenajā eksporta nozarē apstrādes rūpniecībā šogad 3. ceturksnī darba samaksa pieauga par 2,7%. Gada laikā straujāk darba samaksa pieauga poligrāfijā – par 9,6%, ādas un ādas izstrādājumu ražošanā – par 8%, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 7,7%, farmaceitisko vielu ražošanā – par 7,4% un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 7,2%. Mērenāk darba samaksa pieauga metālu ražošanā, tekstilizstrādājumu ražošanā, elektrisko iekārtu ražošanā, gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošanā un automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā. Vidējā bruto darba samaksa samazinājās papīra un papīra izstrādājumu ražošanā – par 7%, citu transportlīdzekļu ražošanā – par 3,4% un iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 1,8 procentiem.

Jāatzīmē, ka šī gada 3. ceturksnī bija vērojams lēnākais darba samaksas pieaugums gada griezumā kopš algu samazinājuma krīzes laikā 2009.-2010. gadā.

Prognozējams, ka kopumā darba samaksas pieaugums 2016. gadā būs lēnāks nekā pērn.