AS Latvijas dzelzceļš (LDz) šī gada deviņos mēnešos strādāja ar 136,359 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 2,4% mazāk nekā līdzīgā laika periodā pērn, taču uzņēmums guvis peļņu 1,925 miljonu eiro apmērā pretstatā zaudējumiem gadu iepriekš, liecina LDz publiskotais finanšu pārskats.

Apgrozījuma samazinājums bija ieņēmumiem, kas saistīti ar kravu pārvadājumiem. LDz kā publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītāja galvenais ieņēmumu avots ir pārvadātāju samaksātā maksa par publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras izmantošanu, kas veidoja 69,5% no kompānijas ieņēmumiem deviņos mēnešos.

Vienlaikus kompānijas vadība informē, ka šogad deviņos mēnešos LDz panācis līdzekļu ekonomiju jomās, kur izmaksas ir iespējams samazināt proporcionāli saimnieciskās darbības apmēriem, kā arī uzlabojot efektivitāti.

2017.gada deviņos mēnešos vilcienkilometru skaits kravu pārvadājumos samazinājies par 2,1% salīdzinājumā ar pagājušā gada deviņiem mēnešiem, bet pasažieru pārvadājumos saglabājies aptuveni tādā pašā apmērā. Kravas vagonu apstrāde, neveicot vilcienu formēšanu stacijās, šogad deviņos mēnešos samazinājusies par 5,5% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu, bet kravas vagonu apstrāde, veicot vilcienu formēšanu stacijās, un kravas vagonu tehniskā apkope un apskate 2017.gada deviņos mēnešos samazinājusies attiecīgi par 4,7% un 8,1%.

Šogad deviņos mēnešos publiskās lietošanas infrastruktūra izmantota, lai pārvadātu 33,309 miljonus tonnu kravu, veicot 6,758 miljonus vilcienkilometru, un 13,283 miljonus pasažieru, veicot 4,568 miljonus vilcienkilometru.

Vadības ziņojumā minēts, ka nozīmīgs risks, kas var ietekmēt LDz un visa LDz koncerna darbības rezultātus, ir turpmākā Eiropas Savienības (ES) un Krievijas savstarpējo sankciju dinamika, kā arī Krievijas ostu attīstība, kravas novirzot no Latvijas ostām. Lai samazinātu risku, kas saistīts ar atkarību no tranzītkravu pārvadājumiem Austrumu-Rietumu virzienā, LDz paredz stiprināt sadarbību ar kaimiņvalstu partneriem, kā arī attīstīt alternatīvus darbības virzienus, tajā skaitā kombinētos pārvadājumus un konteinervilcienu pārvadājumus.

2016.gada deviņos mēnešos LDz apgrozījums bija 139,712 miljoni eiro, savukārt kompānijas zaudējumi bija 1,078 miljoni eiro.

Autors: Ventspilnieks.lv/LETA / Foto: LETA