Šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2016.gada ceturto ceturksni, iekšzemes kopprodukts (IKP) salīdzināmajās cenās pēc precizētiem, sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem datiem palielinājies par 1,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati. Šī gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2016.gada attiecīgo periodu, IKP pieauga par 4,0% gan pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem, gan pēc neizlīdzinātiem datiem.

Pirmajā ceturksnī apstrādes rūpniecības nozare pieaugusi par 10%. Kāpumu uzrādīja gandrīz visas apstrādes rūpniecības nozares, no kurām lielākās: koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – pieaugums par 5%, pārtikas produktu ražošanā – par 2%, gatavo metālizstrādājumu ražošanā – par 14%. Ievērojams pieaugums bija datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 37%, mēbeļu ražošanā – par 14%, ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā – par 13%.

Ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē ražošanas apjomi auguši par 18%, bet elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā – par 11%.

Būvniecības produkcijas apjoms 2017.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni, palielinājās par 8%. Kāpums bija visās būvniecības jomās: dzīvojamo māju – par 19%, nedzīvojamo ēku – par 7%, no kurām rūpniecisko ražošanas ēku un noliktavu būvniecība pieauga par 20%, inženierbūvju – par 4%, tajā skaitā: pieaugums ostu un dambju būvniecībā – par 48%, bet kritums – ceļu, ielu, lidlauku skrejceļu un dzelzceļu būvniecībā – par 24%.

Mazumtirdzniecība 2017.gada 1.ceturksnī palielinājās par 3%, tajā skaitā nepārtikas preču tirdzniecība augusi par 6%, bet pārtikas preču mazumtirdzniecība samazinājusies par 2%. Vairumtirdzniecība šajā laika periodā pieaugusi par 2%, bet automobiļu un motociklu vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība un remonts palielinājās par 24%.

Transporta un uzglabāšanas nozarē 9% pieaugumu veicināja palielinājums pasažieru pārvadājumos par 4%, kravu pārvadājumos par 8%, uzglabāšanas un transporta palīgdarbībās par 11%.

Izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi palielinājušies par 4%, tajā skaitā izmitināšanā – par 2%, ēdināšanā – par 5%.

Patēriņa un biznesa cenu palielināšanās izraisīja salīdzinoši zemos pieauguma tempus daudzās pakalpojumu nozarēs.

Finanšu un apdrošināšanas nozarē kritumu par 11% radīja banku sektora izdevumu īpatsvara pieaugums un finanšu instrumentu tirdzniecības darījumu peļņas samazinājums par 50%.

Produktu nodokļu (pievienotās vērtības nodoklis, akcīzes un muitas nodokļi) apjoms 2017. gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada pirmajā ceturksni audzis par 2%.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA