Šī gada pirmajos sešos mēnešos apdrošināšanas atlīdzību skaits par bērnu gūtajām traumām pieaudzis par 14%, liecina apdrošināšanas saviedrības BALTA apkopotie dati. 76% gadījumu bērni guvuši sadzīviska rakstura traumas, savukārt 21% negadījumu saistīti ar sporta aktivitātēm.

Katru dienu BALTA saņem divus līdz trīs atlīdzību pieteikumus par bērnu gūtajām traumām. Šī gada pirmajā pusē apdrošinātājs atlīdzībās izmaksājis jau teju 40 000 eiro. Lai gan bērni traumējas visdažādākajos veidos, vasarā ievērojami biežāk atlīdzības tiek pieteiktas par gadījumiem, kuros iesaistīts arī velosipēds vai skrituļslidas. Lielākoties tās ir dažāda smaguma pakāpes brūces, lūzumi un galvas traumas. BALTA pieredzē nācies saskarties arī ar bērnu nāves gadījumiem mājas apstākļos.

Negadījumi notiek katru dienu, tāpēc, lai pasargātu sevi un savas atvases, īpaši vasaras brīvlaikā cilvēki aicināti atbildīgi izturēties pret bērnu drošību. Lūk, daži padomi, kas palīdzēs izvairīties no nelaimēm!

• Braucot ar velosipēdu, skrituļslidām vai skrejriteni, jālieto drošības aprīkojums – ķivere, ceļu un elkoņu aizsargi, tāpat arī plaukstu aizsargi, jo kritiena gadījumā bērns visbiežāk atbalstīsies uz plaukstām.

• Ir jāpārliecinās par braucamrīka tehnisko kārtību – bremžu darbību, riepu stāvokli, apgaismojumu un atstarotājiem.

• Bērniem jāatgādina satiksmes drošības noteikumi, t.i., uz ietves velosipēda vadītājs respektē gājējus, savukārt uz veloceliņa gājējs respektē velosipēdistus.

• Vedot mazus bērnus uz pieaugušo velosipēda aizmugurējā bagāžnieka, obligāti jālieto speciālais bērnu velo sēdeklītis, lai novērstu nopietnas traumas.

• Sportiskajām aktivitātēm ir jāizvēlas piemērota vieta – skeitparks, sporta trase, parks vai mājas iekšējais pagalms.

• Īpaša uzmanība jāpievērš ielu krustojumiem, mācot bērniem pirms tiem apstāties vai samazināt ātrumu līdz minimumam.

• Atrodoties pie ūdens vai peldoties, pieaugušajam vienmēr jāpaliek bērna tuvumā, lai novērstu, piemēram, bērnu aizrīšanos ar ūdeni, tāpat arī vecākiem jāpārbauda, vai ūdenstilpnes gultne nav bedraina, dūņaina, akmeņaina – šādi jārīkojas arī jau zināmās peldvietās.

• Lai izvairītos no saules apdegumiem un pārkaršanas, ir jāseko līdzi, cik ilgs laiks tiek pavadīts saulē, kā arī jālieto aizsargkrēmi, galvas segas un apģērbs, kas nelaiž cauri saules starus.

• Vecākiem jāpievērš uzmanība arī bērnu ratiņiem, kas atrodas saulē – lai gan tie ir apklāti, ilgstoša atrašanās šādos apstākļos var beigties ar bērniņa pārkaršanu.

• Vecākiem nevajadzētu bērnus laist klāt pie svešiem dzīvniekiem, lai izvairītos no neparedzamiem skrāpējumiem un kodumiem, tāpat arī bērnus nedrīkst atstāt vienatnē ar mājdzīvniekiem.

• Ja iegūtā trauma ir nopietna, nepieciešams izsaukt ātro medicīnisko palīdzību, zvanot 113 un precīzi norādot negadījuma atrašanās vietu un nepieciešamās palīdzības iemeslu.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA