23% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņiem ir ļoti vājas vai nekādas zināšanas jautājumos par asinsspiedienu, bet vairāk nekā puse norāda, ka zina tikai pamatlietas. Situācijās, kad šie jautājumi aktualizējas, 36% informāciju par asinsspiedienu un ar to saistītajām veselības problēmām meklē internetā, secināt biedrības ParSirdi.lv veiktās aptaujas dati.

Tikai 24% aptaujāto ir pārliecināti, ka par asinsspiedienu un ar to saistītajiem jautājumiem zina vairāk nekā caurmērā cilvēkam būtu jāzina. Nereti zināšanu trūkums un nespēja sūdzības par pašsajūtu identificēt ar paaugstinātu asinsspiedienu rezultējas hipertensijā, kas ilgtermiņā var izraisīt insulta un infarkta risku. Visbiežāk informāciju jautājumos par asinsspiedienu cilvēki meklē pie ģimenes ārsta vai kardiologa (41%), par otru uzticamāko informācijas avotu tiek norādīts internets (36%). Retāk ar jautājumiem par asinsspiedienu iedzīvotāji vēršas pie ģimenes un draugiem (12%).

Normāls asinsspiediens sievietēm un vīriešiem jebkurā vecumā ir 120/80 mmHg. Paaugstināts asinsspiediens – virs 140/90 mmHg ir viens no svarīgākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem. Asinsspiedienu var viegli un ātri izmērīt mājās, aptiekā vai pie ģimenes ārsta.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ieva Lūka/LETA