10. oktobrī pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā Putras diena, kad daudzviet pasaulē un tostarp arī Latvijā tiek svinēti svētki par godu putrai – vienam no senākajiem ēdieniem, kas saglabājies līdz mūsdienām. Turklāt putras ir ļoti veselīgs ēdiens – zinātnieki pat pierādījuši, ka no putraimiem vārītās biezputras ir teicams līdzeklis organisma attīrīšanai no toksīniem. Ventspilnieks.lv pēta, kas tik vērtīgs ir putrās.

Jebkuri putraimi pirmām kārtām ir šķiedrvielas ar daudzām un dažādām organiskajām skābēm. Tās arī gluži kā magnēts pievelk smagos metālus, pesticīdus un visus pārējos sārņus. Šādas īpašības piemīt visām putrām, tikai dažādās pakāpēs. Putraimi strādā dažādi – citi par 90, vēl citi par visiem 100%, bet ir arī tādi, kuru jauda ir tikai 20%. Tas tāpēc, ka dažādu putraimu sastāvā ir dažādas skābes. Un no tā, cik spēcīgi tās spēj piesaistīt kaitīgos smagos metālus, atkarīga organisma attīrīšanās efektivitāte. Taču pastāv kāda ļoti teicama likumsakarība, proti, visupirms no organisma tiek izvadīti īpaši toksiskie piemaisījumi. Šajā ziņā ļoti vērtīga ir auzu putra.

VAI PUTRA IR KĀ ĪPAŠI JĀVĀRA?

Lai kā kurš vāra auzu putru: pienā, ūdenī, ar sviestu un cukuru vai bez, tā izvelk no organisma līdz pat 90% dažādu sārņu. Taču organiskos piemaisījumus, kas satur hloru un fluoru, vislabāk pievelk no kukurūzas putraimiem vārīta putra. Putras īpašības nav atkarīgas arī no termiskās apstrādes ilguma – vārīšanas laikā putraimi savas īpašības nezaudē.

Otrajā vietā pēc nozīmības ir rīsi un griķi. Taču to vārīšanā gan nepieciešams ievērot zināmus noteikumus. Rīsi iespējami ilgāk jāskalo zem nelielas aukstā ūdens strūklas – tā no tiem tiek izskalota ciete, kas toksīniem un skābēm traucē satikties. Otrs labums ir tāds, ka diēta no labi mazgātiem rīsiem palīdz notievēt.

Tas viss bija zināms jau pagājušā gadsimta sākumā, kad ārsti visiem, kas strādāja zelta atradnēs, kur bija liels risks saindēties ar svinu un arsēnu, ieteica ārstēties ar “rīsiem ķīniešu gaumē”. Rīsu graudus skaloja septiņas diennaktis, līdz tie kļuva caurspīdīgi kā stikls un gandrīz vai nesaturēja cieti. Ēda tos pa ēdamkarotei dienā nevārītus. Šī recepte būtu ņemama vērā visiem, kas strādā veselībai kaitīgās ražotnēs. Aplejot tādus rīsus ar verdošu ūdeni, tie momentāni kļūst irdeni.

PUTRA NO PUTRAS ATŠĶIRAS, BET VISAS LABAS

Auzu biezputrā ir daudz vērtīgā augu olbaltuma un tauku, fosfora, dzelzs un magnija. Turklāt magnija ir tik daudz, ka auzu pārslas ar pilnām tiesībām var uzskatīt par teicamu līdzekli garīgā līdzsvara, normāla asinsspiediena un kaulu izturības uzturēšanai.

Griķu biezputra ir bagāta ar pektīnu, kas uzlabo gremošanu, un lecitīnu, kas nepieciešams aknām un aizkuņģa dziedzerim. Tā ir lielisks vakariņu ēdiens.

Prosa ir PP vitamīna, magnija sāļu un mikroelementu avots.

Savs labums ir arī mannas putrai – tajā ir daudz sāls un gallija, kas nepieciešams asinsrades procesam.

Tā kā putraimi ir dažādi, katrs no tiem izvada noteiktu sārņu veidu.

Griķu putraimi iedarbojas uz asinīm, tāpēc tos vēlams lietot anēmijas gadījumā. Bet no organisma tie izvada smagos metālus.

Prosa ir veselīga visiem tiem, kam ir nosliece uz aptaukošanos: tā izvada taukus, un tai ir pozitīva iedarbība asinsspiediena traucējumu gadījumā. Tikai jāņem vērā, ka kuņģis, ja tā skābes līmenis ir pazemināts, prosu grūti sagremo.

Kukurūzā ir daudz mikroelementu un liels daudzums silīcija, kam ir pozitīva iedarbība uz zobiem. Kukurūza nav barojoša, un tā izvada taukus.

Kvieši dod enerģiju, un pietiek ar sauju, lai nodrošinātu spēkus visai dienai. Tos var apcept, sasmalcināt un apēst 20 minūtes pirms maltītes. Ļoti veselīgi ir diedzēti kvieši – tos var ēst kā piedevas vai arī samalt un apliet ar verdošu ūdeni.

Manna, kas ir kviešu pārstrādes produkts, izvada no organisma taukus un gļotas, un ir ieteicama visu zarnu trakta slimību ārstēšanā.

Auzas ir veselīgas aknām, žultspūslim, kuņģim un divpadsmitpirkstu zarnai, proti, tās labvēlīgi iedarbojas uz visu gremošanas traktu, kā arī plaušām, tāpēc tās iesaka arī augšējo elpceļu slimību gadījumos.

Rīsi izvada tauku sārņus un ir ļoti veselīgi zarnu traktam.

Grūbas un miežu putraimi normalizē organismā vielmaiņas procesus. Šos putraimus vēlams uzturā lietot visiem tiem, kas sirgst ar alerģiju.

10.10.2019 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay