Etnogrāfiskais ansamblis “Maģie suiti” sestdien svinēs 60 gadu jubileju

706

Jūrkalnes etnogrāfiskais ansamblis Maģie suiti sestdien svinēs pastāvēšanas 60.gadadienu, informēja Ventspils novada pašvaldības pārstāve Marlena Zvaigzne.

Mašie suiti dziedāšanas svētki notiks Jūrkalnē. Tie sāksies plkst. 13 tautas nama zālē ar sarunu Jūrkalnes dižās suitenes, kuru vadīs režisore Dace Micāne-Zālīte un etnomuzikologs Vilis Bendorfs. Sarunā runās par dižo teicēju Marijas Lāces un Marijas Rudzājas veikumu.

Plkst. 15 tautas nama izstāžu zālē atklās Daces Dēliņas-Lipskas gleznu izstādi Saucējas, bet plkst.18 Ugunspļavā būs Maģo suitu dižošanās un viesu apsveikumi koncertā. Pēc tam – lustīga dancošana kopā ar kapelu Suitu muzikanti.

Ansambļa pirmssākumi meklējami 1959.gadā, kad, kā stāsta dalībnieces, suitu sievas sevi plašākai publikai kā ansamblis pieteica kolhoznieku pasākumā Popes estrādē. Pēc Annas Zvejas teiktā, tas noticis, pavisam negaidot. Jauniešu deju kolektīvs bija aizbraucis uz kādiem svētkiem. Sievas, kā parasti, uzdziedājušas. Tad vienojušās, ka arī viņas gribētu uzstāties Popes estrādē. Uzrunājušas kluba vadītāju Mariju Rudzāju, un viņa piekritusi noorganizēt braucienu. Sarunājušas saucējas, locītājas un samēģinājušas. Koncerta dienā, jauniešiem par pārsteigumu, atvērušās durvis, un parādījušās sievas visā tautu tērpu krāšņumā. Sievu dziedājums izvērtās par koncerta naglu. Tolaik suitu dziedājums ārpus suitu robežām bija kaut kas nedzirdēts. Sievas tika fotografētas tā, ka reizēm viņas fotogrāfu ielenkumā nebija pat redzamas.

Pēc tam dziedātājas kļuva arvien populārākas. Sākumā vietējos pasākumos, vēlāk jau plašākā publikā skanēja suituasprātīgās dziesmas. Kolektīvam ir bijuši dažādi nosaukumi, bet savu 60 gadu jubileju tas sagaida kā etnogrāfiskais ansamblis Maģie suiti, kuru kopš 2000. gada vada Ilga Leimane.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Maģie suiti publicitātes foto