Šovakar plkst.19 Ventspils Pārventas bibliotēkā notiks Ventspils kamermūzikas dienu ieskaņas koncerts Vecpilsētas šūbertiāde, kurā Ventspils publikai būs iespēja dzirdēt gan iemīļotas, gan mazdzirdētas Franča Šūberta solodziesmas un duetus, bet visam noslēgumā – viņa Pirmo klaviertrio. Dziedās Gunta Gelgote un Jānis Kurševs, spēlēs Sandis Šteinbergs, Ēriks Kiršfelds un Herta Hansena, stāstīs Orests Silabriedis.

Kā stāsta pasākuma rīkotāji, šūbertiāde ir īpašs koncerta paveids, kas atgādina mums par 19.gadsimta sākumā Vīnē notikušajām vakarēšanām Franča Šūberta draugu lokā. Šādas muzikālas sanākšanas notika apmēram reizi nedēļā kādā pietiekami lielā un viesmīlīgā dzīvoklī. Pirmā muzikālā tikšanās, kam šūbertiādes nosaukumu varētu piešķirt pēc būtības, notika 1821. gada 26. janvārī Šūberta drauga dzejnieka Franča fon Šobera dzīvoklī. Līdz desmitiem vakarā Šūberts esot spēlējis un dziedājis savas ķēnišķās dziesmas, pēc tam dzēruši punšu un līksmojuši līdz trijiem rītā.

Šūberta Pirmais klaviertrio komponēts, visticamāk, priekšpēdējā Šūberta dzīves gadā, un atšķirībā no daudziem citiem šajā neticami ražīgajā daiļrades posmā tapušajiem opusiem, kas aizrit spēcīgos dramatiskos kontrastos, Pirmais klaviertrio ir pārpilns neapēnotas saulesgaismas, vitāla mažora un noticama dzīvesprieka.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA