Paldies saku Dieviņam,
Nu atnāca ziemas svētki;
Dievs lai dod veselību
Lieldieniņu sagaidīt.

Šogad vairāk kā jebkad mums der ieklausīties seno dainu vēstījumos un gaišām domām un cerībām raudzīties rītdienā.

21.decembrī iestājās Ziemas Saulgrieži jeb sākās astronomiskā ziema. Esam aizvadījuši  gada īsāko dienu un garāko nakti. Diena ilga sešas stundas un 43 minūtes, savukārt vakarā plkst.19.11 sākās gada garākā nakts, kura ilga 17 stundas un 17 minūtes.

Ziemas saulgrieži jeb t. s. “īstie ziemas svētki”, tāpat kā vasaras saulgrieži, pavasara saulgrieži un rudens saulgrieži, kā svētki tiek uzskatīti par senāko laiku tradīciju. Zināms, ka tie vairāk saistīti ar saules stāvokli un noteiktiem gadalaikiem – mazāk ar cilvēka un baznīcas ieviestajām tradīcijām

Tāpat kā vasaras saulgrieži, šis tiek uzskatīts par maģisku laiku, ko savos pareģojumos izmanto arī astrologi – šajā laikā iesaka vērsties pie sava gara un organisma attīrīšanas, domu sakārtošanas, dzīvokļa atbrīvošanas no nevajadzīgām lietām.

Ziemas saulgrieži kā jau svētki, ko atzīmējam īpaši drūmā, saimnieciski, fiziski mazaktīvā laikā, ir savdabīgs “restarts” cilvēka attiecībām ar apkārtni. Ir tikai dabiski, ka arī bez reliģiskām konotācijām tas saistās ar zināmu cerību – piemēram, ar cerību, ka drīz atnāks pavasaris un kļūs siltāks.

Tradicionālās ziemas saulgriežu nodarbes – gardu ēdienu cepšana, dziesmas, rotaļas, rotājumu darināšana, kā arī, protams, bluķa vilkšana un vizināšanās kamanās (ja iespējams, jāiejūdz arī zirgs un jāsagaida mīksts sniegs). Šīs lustes galvenokārt nodrošinās nākamā gada veiksmi un pārticību. Veiksmi un sabiedrisko nozīmi ieguva arī ķekatās iešana – dažādos tērpos un maskās tērpušies ķekatnieki jeb “čigāni” iet no viena ciema uz otru, tādējādi atbaidot ļaunos garus, kas ir īpaši aktīvi saulgriežu naktī. Ķekatnieku vadoņa rīkste, ar ko mēdz iepērt tos, pie kā ķekatnieki ciemojas, tiek uzskatīta par maģisku – tā nes veiksmi un veselību.

Tās ir mūsu tautas tracīcijas, ticējumi. 

Šis gads ir ienesis dažādas pārmaiņas sabiedriskajā dzīvē un pirmkārt jau sadzīvē. Esam aicināti šos Ziemmassvētkus svinēt klusi savā mājsaimniecībā. Izmantosim šo laiku, pārdomājot, vērtējot aizvadīto laiku, notikumus, domājot par saviem tuvajiem un mīļajiem cilvēkiem, sūtot gaišās domas un labos vārdus. Un ticēsim  – pēc tumsas vienmēr nāk gaisma!

24.12.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay