“Kādēļ arī naktī brigādēm jābrauc ar sirēnām un bākugunīm? Ielas taču ir tukšas!” Ik pa laikam mēs saņemam iedzīvotāju vēstules ar šādiem jautājumiem un vienlaikus pārmetumiem par operatīvā auto skaņas signāliem, kas traucē nakts mieru.

Skaņas signāls ir jāieslēdz VIENMĒR, kad mediķu auto ir nepieciešams braukt ātrāk kā atļauj satiksmes noteikumi. Mēs braucam ātrāk TIKAI TAD, ja jāsteidzas, jo kāda cilvēka dzīvībai draud briesmas. Kad svarīga ir KATRA minūte.

Tāpat maldīgi ir domāt, ka naktīs uz ielām nav kustības. Rosība ir arī naktīs. Cilvēki atgriežas no nakts maiņas darba vai dodas uz to, iet uz diennakts aptieku, atgriežas mājās no svinībām, turklāt nereti reibumā, kas ietekmē arī cilvēka spēju ātri un pareizi reaģēt uz apkārt notiekošo. Lai arī krietni mazāk, bet arī nakts laikā kursē sabiedriskais transports, taksometri un citi auto, cilvēki pārvietojas ar velosipēdiem. Arī naktīs kustība notiek.

Dodoties izsaukumos glābt dzīvības, īpaši diennakts tumšajā laikā, mediķu brigādēm paredzēt, kur un kad parādīsies kāds ceļu satiksmes dalībnieks ir teju neiespējami. Tāpēc ir svarīgi jau savlaicīgi visus brīdināt. Jo šajā brīdī mēs braucam ātrāk kā parasti.

Ceļu satiksmes noteikumi nosaka – operatīvajam transportlīdzeklim ceļu satiksmē ir priekšrocības tikai tad, ja tas brauc ar ieslēgtām bākugunīm un speciālo skaņas signālu. Ja tie nav ieslēgti, nedrīkstam izmantot visas priekšrocības, kas mums ļautu visātrāk ierasties negadījuma vietā. Piemēram, nevaram šķērsot krustojumu pie sarkanās gaismas, braukt ātrāk par atļauto ātrumu… Tā kavējot kāda cilvēka dzīvībai tik dārgo laiku, lai paspētu viņu glābt.

Bākugunis un speciālais skaņas signāls tiek lietots tikai augstākās prioritātes izsaukumos – kad pastāv apdraudējums cilvēka dzīvībai un veselībai. Infarkts, insults, smaga avārija, bezsamaņa, dzīvībai bīstama asiņošana, ugunsgrēks un daudzas citas nelaimes notiek arī naktīs. Šādos brīžos katra zaudēta minūte būtiski palielina risku nespēt glābt cilvēku.

Mēs izprotam, ka skaņas signāli spēj naktīs uzmodināt pašus mazākos un tos, kuriem trausls miegs. Taču, kamēr uzkrājat spēkus jaunai dienai, mūsu brigādes nepagurstoši strādā, lai palīdzētu tiem, kuri nonākuši nelaimē.

Mēs aicinām saprast – tā nav mūsu iegriba vai kaprīze. Tā ir drošība mūsu brigādei, pacientam un apkārtējiem! Paldies par sapratni un atbalstu ikvienam – tas palīdz mums palīdzēt citiem!

 

14.06.2023. / Autors: Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests / Foto: Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests