Vairākas nevalstiskās organizācijas ir nosūtījušas vēstuli valdībai ar lūgumu atļaut bērniem vasarā apmeklēt nometnes un dienas centrus, kā arī rast iespēju finansēt katram bērnam nometni vismaz 100 eiro apmērā, informē biedrības Vecāku alianse vadītāja Aira Jēkabsone.

«Tūlīt noslēgsies mācību gads un priekšā mums visiem ir neziņu pilna vasara, īpaši bērniem un pusaudžiem, kad socializēšanās nav atļauta un teju viss mācību gads lielai daļai ir pavadīts mājās pie digitālajām ierīcēm. Vecāki un skolēni ļoti gaida informāciju par iespēju piedalīties nometnēs un apmeklēt dienas centrus. No valdības tas būtu mazs, bet ļoti nozīmīgs solis pretim bērniem un vecākiem šajā sarežģītajā laikā,» pauž Jēkabsone. Socializēšanās trūkums bērniem un pusaudžiem ir radījis nopietnus draudus psihiskajai veselībai, kā arī ir saasinājušies konflikti starp vecākiem un bērniem. Bērnu un pusaudžu psihologi, psihoterapeiti un psihiatri ceļ trauksmi par samilzušajām problēmām, ko radījis attālināto mācību gads.

Vasaras nometnes ir iespēja bērniem vasarā lietderīgi pavadīt laiku ar vienaudžiem, apgūt jaunas prasmes, doties aktivitātēs, pārgājienos, pavadīt laiku svaigā gaisā. Savukārt dienas centri var sniegt atbalstu bērniem sociālo problēmu risināšanas procesā, kā arī laicīgi identificēt problēmas. Tāpat dienas centri bērniem un pusaudžiem no sociālā riska ģimenēm ir vienīgā iespēja socializēties, tikt sadzirdētiem, saņemt siltu maltīti vai jebkāda cita veida ikdienā nepieciešamo atbalstu. Daudziem bērniem ir izšķiroši svarīgi saņemt klātienes atbalstu dienas centrā, lai veidotu un attīstītu sociālās prasmes un kļūtu par pilnvērtīgu sabiedrības locekli.

«Mēs no sirds ticam, ka valdībai rūp bērnu labsajūta, veselība un drošība, un ceram, ka tā meklēs labākos risinājumus, kā atbalstīt bērnus un vecākus.»

«Publiskajā telpā ir izskanējusi informācija, ka Izglītības un zinātnes ministrija, iespējams, meklēs līdzekļus, lai pētītu pusaudžu labsajūtu sākot no nākamā mācību gada. Tomēr mēs aicinām šos līdzekļus izlietot, atbalstot bērnus un pusaudžus jau tagad – finansējot nometnes bērniem. Ņemot vērā to, ka vecākiem gandrīz visu mācību gadu ir bijis pašiem jānodrošina bērnu izglītošana, kas ir būtiski ietekmējis vecāku ienākumus, un daļa vecāki nevar finansiāli atļauties sūtīt bērnus uz nometnēm, tāpēc aicinām rast iespēju finansēt katram bērnam dalību nometnēs vismaz 100 eiro apmērā, teikts vēstulē, kas nosūtīta Ministru kabinetam. Tāpat biedrības aicina valdību «izvērtēt arī resursus, ko var sniegt nevalstiskās organizācijas, un kopīgi strādāt un meklēt reālus risinājumus, lai atbalstītu bērnus un viņu vecākus, jo ielaistas problēmas būs daudz grūtāk risināt»!

 

27.05.2021. / Autors: BNN / Foto: Unsplash