Strauji pieaugot saslimstībai ar Covid-19 un līdz kritiskam līmenim palielinoties arī slimnīcu Covid-19 nodaļās nonākušo cilvēku skaitam, valdība lēma par t.s. “stingrā lokdauna” jeb mājsēdes ieviešanu uz četrām nedēļām. Salīdzinot ar pērn uz Ziemassvētkiem ieviesto mājsēdi un komandantstundu, šoreiz ierobežojumi ir vēl stingrāki un, kā ziņo valdības amatpersonas, arī kontrole būs ne mazāk stingra.

“Lokdauns” tiek ieviests uz četrām nedēļām – līdz 15. novembrim, kas nozīmē, ka ar tālāk aprakstītajiem ierobežojumiem būs jāsaskaras ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Savukārt premjers Krišjānis Kariņš mediju brīfingā solīja, ka pēc 15. novembra vakcinētajiem iedzīvotājiem un tiem, kas slimību jau pārslimojuši, tiks atcelti faktiski visi ierobežojumi, kamēr nevakcinētajiem nāksies ar stingrajiem ierobežojumiem samierināties līdz pat ārkārtas situācijas beigām janvāra vidū. Vienlaikus premjers atvainojās visiem vakcinētajiem valsts iedzīvotājiem, norādot, ka diemžēl kopējā sabiedrības izpratne un vēlme aizsargāt sevi un citus ir bijusi zemāka, nekā gaidīts, kas arī novedis pie nepieciešamības pieņemt radikālus lēmumus.

No 21. oktobra līdz 15. novembrim mājsēdes laikā paredzēts, ka maksimāli viss notiek attālināti vai nenotiek nemaz. Būs atvērti tikai pirmās nepieciešamības preču veikali, pārējās tirdzniecības vietas būs slēgtas. Tāpat paredzēts, ka nebūs pieejami pakalpojumi, izņemot pašus nepieciešamākos. Klātienē būs ļauts strādāt tikai noteiktās darba vietās, kas ir būtiskas ekonomikas un sabiedrības funkcionēšanas nepārtrauktībai, piemēram, ražošanā, turklāt veicot Covid-19 antigēnu testus neatkarīgi no vakcinācijas vai pārslimošanas statusa. 

Ļoti svarīgi zināt, ka, līdzīgi kā pavasarī, arī laikā no 21. oktobra līdz 15. novembrim īstenos komandantstundu, kas nozīmē, ka bez iemesla ārpus mājām nedrīkstēs atrasties no 20:00 līdz 5:00. Par nepieciešamību uzturēties ārpus mājas komandantstundas laikā būs jāaizpilda speciāls apliecinājums.

Arī mācības notiks attālināti. Skolēniem brīvlaiks tiek pagarināts par vienu nedēļu, bet ar novembra sākumu klātienē atgriezīsies 1.–3. skolēni, bet pārējie mācīsies attālināti līdz pat 15. novembrim. Līdz 15. novembrim nenorisināsies arī interešu izglītība visās vecuma grupās. Bērnudārzos darbosies tikai dežūrgrupas, kuras apmeklēs tikai tie bērni, kuru vecāki nevar strādāt attālināti.

Tā kā Latvija šobrīd atrodas pirmajā vietā pasaulē pēc saslimšanas gadījumu skaita (rēķinot uz 100 000 iedzīvotāju), šādu ierobežojumu ieviešana stabilizētu situāciju medicīnā un ierobežotu saslimšanas gadījumu skaitu un vīrusa izplatību. divkārt lielāks nekā pagājušā pavasara otrā viļņa maksimālie saslimstības rādītāji.

Tiek izstrādātas valdības vadlīnijas par atbalsta sniegšanu “lokdauna” laikā cietušajām nozarēm. “Ventspilnieks.lv” aicina: sekojiet līdzi aktuālajai informācijai medijos un rīkojieties atbildīgi, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos ierastajās ikdienas gaitās! Un, protams, vakcinējieties – tie, kas vēl nav to izdarījuši!

Mājsēdes ierobežojumi īsumā

– Pilnīga mājsēde no 21. oktobra līdz 15. novembrim.

– Par nedēļu līdz 31. oktobrim tiek pagarināts skolēnu brīvlaiks.

– No 1. novembra mācības klātienē atsāk tikai 1.–3. klašu skolēni, pārējie līdz 15. novembrim mācās attālināti.

– Strādā tikai pirmās nepieciešamības preču veikali, pārējās tirdzniecības vietas ir slēgtas.

– Nevarēs saņemt dažādus pakalpojumus (piemēram, skaistumkopšanas, friziera u.t.t.).

– Klātienē nedrīkstēs saņemt arī sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus.

– Tiek noteikta komandantstunda: no pulksten 20:00 līdz 5:00.

– Darbs notiks tikai attālināti, izņemot valsts nepārtrauktības nodrošināšanai nepieciešamajās nozarēs un ražošanā.

– Nenotiks kultūras, izklaides un amatieru sporta pasākumi, bērniem nenotiks arī interešu izglītības pulciņi un nodarbības.

– Būs aizliegta ciemošanās citā mājsaimniecībā, arī automašīnās pārvietoties varēs tikai vienas mājsaimniecības locekļi (vai ne vairāk kā divi cilvēki vienā automašīnā).

– Reliģiskie pakalpojumi būs iespējami tikai individuālā kārtā.

Kādi veikali strādās klātienē?

“Stingrā lokdauna” laikā strādās šādi veikali:

– pārtikas preču veikali (kur 70% no preču sortimenta ir pārtikas preces);

– higiēnas preču veikali (kur 70% no preču sortimenta ir higiēnas preces);

– aptiekas, tai skaitā veterinārās;

– optikas preču veikali;

– dzīvnieku barības veikali;

– preses tirdzniecības vietas;

– telekomunikāciju preču un pakalpojumu vietas;

– ziedu tirdzniecības vietas;

– reģistrētas autoostas, kuras nodrošina biļešu tirdzniecību, un dzelzceļa stacijās esošās biļešu tirdzniecības kases, kurās tiek pārdotas biļetes tikai uz iekšzemes dzelzceļa maršrutiem;

– tirgos un ielu tirdzniecības vietās ir atļauta tirdzniecība tikai ar pārtikas precēm un lauksaimniecības produkciju;

– visas vietas, kuras drīkst strādāt, uzsāk darbu ne ātrāk kā pulksten 6 un beidz ne vēlāk kā 19, lai cilvēki var pagūt tikt mājās.

* Par grāmatnīcu darbu tiks lemts atsevišķi.

** Degvielas uzpildes staciju un diennakts aptieku darba laiks, tūristu mītņu darba laiks, Covid-19 vakcinācijas punktu, kā arī sabiedriskā transporta, kravu un pasažieru pārvadājumu un ar to saistīto pakalpojumu, piegādes, avārijas un neatliekamo komunālo pakalpojumu sniegšanas laiks netiek ierobežots.

 

22.10.2021. / Autors: Rita Krasta / Foto: Pixabay