Kā zināms, ASV sankcionētā Aivara Lemberga dēļ mūsu pilsētā daudzās jomās mainījās ierastā kārtība. Sankcionētās personas un viņa atbalstītāju dēļ Ventspils pilsētas dome zaudēja savu ietekmi Ventspils Brīvostas pārvaldē, bet basketbola klubs Ventspils bija spiests, vismaz formāli, tikt vaļā no sava ilggadējā biedra un prezidenta Aivara Lemberga, kurš kļuvis toksisks un apdraud BK Ventspils sezonas pabeigšanu.

Tika sacelta liela ažiotāža – BK Ventspils nonāks finansiālās problēmās, ja Ventspils Brīvostas pārvalde 2020.gadā neizvietos reklāmu ar BK Ventspils starpniecību, maksājot uz kopējā Ventspils sporta budžeta fona vienam klubam astronomiskas summas. Tai pat laikā Ventspils pilsētas domes vairākums turpina slēpt BK Ventspils finanšu datus un patieso stāvokli, neskatoties uz to, ka BK Ventspils ir viena no Ventspils pilsētas domes pārvaldes struktūrām.

Paskatīsimies, kas “lācītim ir vēderā”, no kā īsti veidojas pēdējo gadu BK Ventspils ieņēmumi un kā tie tiek izlietoti.

Izdevumos neparādās tādas svarīgas pozīcijas kā infrastruktūras noma treniņu procesu nodrošināšanai un transporta izdevumi. Iespējams, tie atrodas kādās no augstāk minētājām pozīcijām, tāpat iespējams, ka faktiskie izdevumi ir lielāki, jo tos slēpti sedz, piemēram, SIA Olimpiskais centrs Ventspils, SIA Ventspils Reiss vai kāda cita ar pašvaldību saistīta iestāde vai uzņēmums. Tanī pašā laikā neoficiāla informācija vēsta, ka BK Ventspils pērnā gada beigās bija iedzīvojies lielos parādos pret SIA Olimpiskais centrs Ventspils, un parādi dramatiski auguši visa 2019.gada laikā.

Kā redzams no tabulā minētajiem skaitļiem, apmēram 88%, jeb 1,1 miljonus eiro gadā, no BK Ventspils ieņēmumiem nodrošinām mēs – nodokļu maksātāji. Taču vai mēs maz zinām, cik gadā mums izmaksā katrs komandas spēlētājs? Mediķi, skolotāji, arī pašvaldības darbinieki var tikai sapņot par tādām algām un cerēt, ka pienāks brīdis, kad Ventspils pilsētas domes vadība tik kaislīgi sāks rūpēties arī par viņiem.

Tani pat laikā uz Ventspils pilsētas domes vadības atsaucību gadiem ilgi gaida bērnu un jauniešu hokejs un citi Ventspils pilsētas domes infrastruktūrā esošie bērnu un jauniešu sporta veidi. Vēl līdz šim nav skaidrs, kāpēc apmēram 180 bērnus un jauniešus iesaistošais hokejs joprojām netiek attīstīts sporta skolas sistēmā?

No BK Ventspils budžeta ieņēmumu daļas redzams, ka sabiedriskie līdzekļi uz kluba kontiem tiek nogādāta gan tieši, gan izmantojot OC Ventspils, gan novirzot tam pašvaldības kapitālsabiedrību un Ventspils Brīvostas pārvaldes līdzekļus. BK Ventspils pirmsākumos tā nebija. Pamatā klubu uzturēja komercuzņēmumi, bet, pateicoties pašvaldības amatpersonu īstenotajām uzņēmēju ierobežošanas un ietekmēšanas darbībām, arvien vairāk komercuzņēmumi atteicās no šādas funkcijas nodrošināšanas. Nekas cits neatlika, kā BK Ventspils izmaksu segšanas nodrošināšanā iesaistīt aizvien vairāk sabiedriskos līdzekļus.

Apvienotās Karalistes bijusī premjerministre Margareta Tečere ir teikusi: “Nav tādas valsts naudas, ir tikai nodokļu maksātāju nauda.”Arī ikvienam ventspilniekam ir tiesības un pienākums prasīt no Ventspils pilsētas domes amatpersonām skaidrojumus par šīs naudas izlietojumu, kā arī pieprasīt municipālos resursus un laiku veltīt pašvaldības pamatfunkciju nodrošināšanai, tai skaitā veicinot privāto uzņēmējdarbību. Ja tas tiks godprātīgi veikts, tad komercuzņēmumi spēs būt galvenie profesionālo sporta spēļu komandu atbalstītāji, kā tam arī vajadzētu būt.

24.03.2020 / Autors: Aivis Landmanis, Ventspils pilsētas domes deputāts / Foto: Unsplash.com