Raiņa “Pastāvēs, kas pārvērtīsies” lai ir kā atgādinājums visiem tiem Ventspils pilsētas un novada deputātiem, kuri savas intereses tur augstāk par sabiedrības interesēm. Tiem, kuri pienācīgas izpētes un diskusijas vietā izvēlas šķelt sabiedrību, pretstatot pilsētas un novada iedzīvotājus. Tiem, kuri pienācīgi nerisināšot novada problēmas, kuri baida ventspilniekus ar dzīves līmeņa mazināšanos, kuri vadības izdevumos tērē nu jau 16% pašvaldības budžeta līdzekļus, un lepnos kabinetus izvieto citas pašvaldības teritorijā.

Nav šaubu, pāreja no ierastās pavēļu izpildīšanas uz patstāvīgu domāšanu un rīcību nebūs vienkārša. Ir jātiek vaļā no dziļi iesakņojušajām diktatoriskajām blaknēm – sabiedrības baidīšanu, manipulēšanu un pretstatīšanu. Izmaiņām vispirms būtu jānotiek domju priekšsēdētāju, vietnieku, deputātu un izpilddirektoru prātos.

Diemžēl Ventspils valstspilsētas domes vairākuma līdzšinējā rīcība liecina, cik mīļš viņiem ir cietumā sēdošā uzņemtais iznīcības kurss.

Tā vietā, lai iesaistītu abu domju visus deputātus Ventspils reģiona efektīvākas attīstības risinājumu meklējumos, Ventspils valstspilsētas un Ventspils novada pašvaldību domju vairākums oktobrī bez pamatotas argumentācijas nolēma turpināt pretoties Ventspils un novada pašvaldību apvienošanai. Kārtējo reizi deputātiem tika piedāvāts apstiprināt uz emocijām un pretnostatīšanu balstītus atsevišķu politiķu iegribu nodrošinošus lēmumus, kuriem nav nekā kopīga ar patiesu sabiedrības interešu nodrošināšanu un kuri turklāt neatbilst Satversmes tiesas atzītajam.

Mūsu varoņiem, acīmredzot, nešķiet svarīgi sabalansēt pašvaldību individuālās intereses ar sabiedrības kopējām interesēm, nešķiet svarīgi radīt priekšnoteikumus efektīvai Ventspils reģiona attīstības veicināšanai. Uz to norāda pienācīgu analīžu, lēmumu ieguvumu vai zaudējumu identificēšanas un visaptverošu diskusiju trūkums. Valdošie domes sēdē nespēja atbildēt ne uz vienu no pārējo deputātu uzdotajiem jautājumiem. Nespēja argumentēt, kāpēc lēmuma projektam nav klāt pievienota mazākuma deputāta nosūtītā vēstule, kāpēc deputāti netiek iepazīstināti ar veiktajām socioloģiskajām aptaujām un kur var iepazīties ar pētījumos un datos balstītiem argumentiem, kāpēc abu pašvaldību kopīgās attīstības plānošanas, dokumentu izstrādes konsultatīvajā padomē Ventspili pārstāv tikai “Latvijai un Ventspilij” pārstāvji? 

Ja mūsu vadoņiem rūpētu sabiedrības intereses, vai viņi tā rīkotos? Vai kāds tad atļautos baidīt, savstarpēji rīdīt sabiedrību, atteiktos darbā iesaistīt savus kolēģus – ārpus valdošajām koalīcijām esošos deputātus? Sabiedrības muļķošanai un baidīšanai tātad ir citi iemesli.

Vai nav tā, ka Ventspils jaunais mērs, tā vietnieki, viss vairākuma deputātu korpuss, kas zin, varbūt arī viens otrs novada pārvaldnieks, dzīvo pastāvīgās bailēs kļūt par bijušā Ventspils mēra upuri? Vai nav tā, ka bailes kļūt par diktatora pavalstniekiem, objektīvi ietekmē daudzu novada iedzīvotāju izvēli pretoties pārvalžu apvienošanai? Vai nav tā, ka liela daļa Ventspils sabiedrības vēl joprojām atrodas spēcīgā cietumnieka iespaidā? Bailēs balstīti lēmumi ir bīstami.

Tieši bailes no bēdīgi slavenā personāža noveda pie prihvatizēšanas, korupcijas, izlaupīšanas un Ventspils Brīvostas pārvaldes izsaimniekošanas. Bailes noveda pie ostas nekonkurētspējas un pašvaldības ietekmes zaudēšanas brīvostā. Trīsdesmit gadu laikā Ventspilij diemžēl izdevās izsaimniekot no Padomju Savienības mantojumā saņemto plaukstošo ostu iepretim Liepājai, kura savu ostu kā Fēniksu pacēla no pelniem. Šī gada novembrī Liepājas osta kravu apgrozījuma ziņā pirmo reizi Latvijas neatkarības atjaunošanas vēsturē apsteidza Ventspili. Arvien uzskatāmāk Ventspils kļūst par lielo iespēju zaudēšanas piemēru.

Ja turpināsim kā līdz šim, nav šaubu, ka Ventspils pilsēta, Ventspils novads, viss Ventspils reģions zaudēs arvien pieaugošajā konkurences cīņā. Ir pēdējais laiks apstāties, atbrīvoties no bailēm, būt patriotiem un visiem kopā iesaistīties mūsu reģiona konkurētspējas nodrošināšanā. Augstprātībai šeit vietas nav.

Tāpēc aicinu Ventspils valstspilsētas un Ventspils novada domes vairākumu deputātus tikt vaļā no pagātnes važām un beigt ļaunprātīgi manipulēt ar sabiedrisko domu. Aicinu pašvaldības apvienošanas jautājumu atgriezt atkārtotas izpētes un diskusiju stadijā, nodrošinot visaptverošu domju pārstāvošo deputātu un sabiedrības iesaisti. Pieņemot reģiona un sabiedrības nākotnei tik būtiski ietekmējošus lēmumus, kļūdīties nedrīkst.

Pastāvēs, kas pārvērtīsies! 

 

1.12.2021. / Autors: Aivis Landmanis / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs