Arvien pieaugošais saslimušo cilvēku skaits lika valdībai steigšus brīdināt Latvijas sabiedrību: Advente, Ziemassvētki un gadumija mums būs jāpavada vēl stingrāku ierobežojumu apstākļos. Vēlams – mājās, pavisam šaurā ģimenes lokā. Vai vēl skarbāk – vienam pašam pie eglītes ar kaķi.

Vājš, bet mierinājums: gluži tāpat nākamo mēnesi aizvadīs visa Eiropa – no Portugāles līdz Krievijai. Pirmo reizi Vecgada vakarā nestrādās Sanktpēterburgas metro – pašvaldība izlēma arī ar šādu paņēmienu svētkos noturēt pilsētniekus viņu mājokļos. Berlīnē pirms Ziemassvētkiem stāsies spēkā aizliegums pulcēties kopā vairāk par desmit cilvēkiem.

Francijā, kur visu novembri ievērotā pašizolācija un skarbie ierobežojumi ļāva apturēt saslimušo skaita pieaugumu un pat to jūtami mazināt (no apmēram trīsdesmit tūkstošiem līdz “tikai” desmit tūkstošiem dienā un mazāk), tiek spriests par ierobežojumu mīkstināšanu. Taču iebilst virusologi un arī ekonomisti: svētku mielasts plašā ģimenes lokā ir ideāla augsne vēl postošākam “trešajam vilnim”.

Ministru kabinets vēl tikai lems, visticamāk, savā 1. decembra sēdē, tieši kādi jauni ierobežojumi un uz cik ilgu laiku tiks ieviesti. (Veselības ministre pieļauj, ka runa ir par vēl divām nedēļām – līdz 20. decembrim. Taču, iespējams, pagarinājums var ilgt līdz pat Covid-19 vakcīnu piegādēm, ko prognozē nākamā gada sākumā.)

Jau laikus tiek sarūpēta “cukura glazūra” šīm rūgtajām zālēm: dīkstāves pabalstam un algu subsīdijām kvalificēsies visi komersanti ar apgrozījuma kritumu, neatkarīgi no nozares. Tāpat šādam pabalstam varēs pieteikties plašs darba ņēmēju loks, arī pašnodarbinātie un patentmaksas maksātāji.

Šajā sakarā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis sūri kritizēja valdību, LTV apgalvojot, ka mūsu valstī pandēmijas krīze tiek vadīta viduvēji vai pat vāji. Biznesa interešu pārstāvis paziņoja, ka valdībai būtu jāatbalsta visi uzņēmēji, kuri turpina strādāt. Dīkstāves pabalsts taču liek izbeigt jebkādu rosību, un reiz apstājušos biznesu ir grūti reanimēt. Jācer, ka vismaz ietekmīgās organizācijas viedokli ministri sadzirdēs.

Diemžēl patlaban ir jūtams, kā Latvijas sabiedrība arvien vairāk noslāņojas satrauktā vairākumā un spītīgā mazākumā, kas noliedz Covid-19 pastāvēšanu un profilakses pasākumu vajadzību. Šis ir ļoti riskants veids, kā pašapliecināties cilvēkiem, kuri vienmēr vēlas justies gudrāki par citiem. viņi apdraud ne tikai sevi, bet arī tuviniekus, draugus un nejaušus garāmgājējus.

Interesanti, vai arī Ventspilī nevajadzīgi čaklas rokas izlīmē autobusu pieturās “paštaisītus” plakātus, kas mudina nenēsāt maskas? Diemžēl pavisam cūciski politikāņi apzinās, ka pandēmijas noliegšana ir “duļķaini ūdeņi”, kuros viņi var sazvejot sev balsis. “Kas par to, ja daži simti dunduku nomirs? Es toties būšu Saeimā!”

Šķiet, Latvijas sabiedrība tagad beidzot atgūst to racionālo bažu un pašdisciplīnas līmeni, kas pavasarī mums ļāva pārciest pandēmiju ar “mazām asinīm”. Tāpēc vien gribas secināt, ka diez vai “necilie” saslimstības rādītāji Ventspilī (pēdējās divās nedēļās – 21 cilvēks) būtu tikai sagadīšanās un veiksme. Tas noteikti ir pilsētnieku apzinīguma un veselā saprāta nopelns. Mums Jūrmalā – kur dzīvo piecdesmit tūkstoši cilvēku – šajā laikā Slimību profilakses un kontroles centrs reģistrēja sešreiz lielāku saslimušo skaitu…

Lai Tev piesardzīgs un varbūt pat attālināts, bet sirdī gaišs un ģimeniski silts Adventes laiks, lasītāj!

27.11.2020. / Autors: Dainis Lemešonoks, publicists, speciāli “Ventspilnieks.lv” / Foto: Pixabay