Pašvaldību vēlēšanās, kuras notiks 2021. gada 5. jūnijā, par vietām Ventspils pilsētas domē gaidāma spraiga cīņa. Par savām spējām “stūrēt” pilsētu uz gaišāku nākotni ventspilniekus centīsies pārliecināt deputātu kandidāti no septiņiem sarakstiem. Īsumā pastāstām par katru no sarakstiem, to “lokomotīvēm” un sarakstu noslēdzošajiem deputātu kandidātiem, kā arī priekšvēlēšanu programmu preambulām. Deputātu kandidātu saraksti apskatīti tādā secībā, kādā iesniegti Centrālajai vēlēšanu komisijai. 

Sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa”

“Saskaņa” pašvaldību vēlēšanās Ventspilī startē ar pilnu sarakstu, t.i. ar 16 deputātu kandidātiem. Saraksta līderis un līdz ar to arī Ventspils domes priekšsēdētāja amata kandidāts ir partijas Ventspils teritoriālās nodaļas valdes priekšsēdētājs Aleksejs Medvedevs, kurš pašlaik ir arī trīs Ventspils pilsētas domes komisiju – Administratīvās, Vides aizsardzības un Dzīvokļu komisijas loceklis. Ar otro kārtas numuru startē Vitalijs Trusevičs. Arī Trusevičs ir cieši saistīts ar pašreizējo domi – savulaik bijis Ventspils domes deputāts un darbojies pozīcijā, šobrīd ir Iepirkumu komisijas, Administratīvās komisijas, Veselības aizsardzības komisijas un Sporta komisijas loceklis. Trešais sarakstā ir “Saskaņas” Ventspils novada nodaļas valdes priekšsēdētājs Sergejs Galaveckis.

Ar pēdējo – 16. – kārtas numuru startē Rīgas Stradiņa universitātes Starptautisko attiecību un diplomātijas kursa students Edgars Jansons, bet kopumā sarakstā iekļauti 10 vīrieši un sešas sievietes. Jaunākajam kandidātam ir 21 gads, vecākajam – 69. Augstākā izglītība ir divpadsmit kandidātiem, vidējā – četriem.

Partijas programmas preambulā teikts: “Pilsētas ekonomikas modelis ir nonācis strupceļā. Tradicionālie sektori atrodas stagnācijā. Iedzīvotāju ienākumi neaug. Šajos apstākļos pilsētas pārvaldīšanas politika jānomaina uz sociāli orientētu, kura tiks vērsta uz ventspilnieku izdevumu samazināšanu. Paralēli ir nepieciešams attīstīt jaunas ekonomikas nozares, kā arī jāizved no stagnācijas jau esošās.”

Jaunā konservatīvā partija

Jaunās konservatīvās partijas sarakstā ir 10 deputātu kandidāti. Saraksta līderis un tātad arī pilsētas mēra kandidāts ir JKP Ventspils nodaļas vadītājs Bruno Jurševics. Viņš darbojas arī Ventspils domes Vides aizsardzības komisijā un Komercdarbības licencēšanas komisijā. Ar otro kārtas numuru startē mācību centra “BUTS” lektore Daiga Laterere, bet ar trešo – SIA “Windau Wines” valdes loceklis Dainis Plūme. Uz vietu dome kandidē arī Ventspils domes Jaunatnes lietu komisijas locekle, hipnopsihoterapeite Anželika Jurševica. Desmitais kārtas numurs piešķirts izdienas pensionāram Egilam Krauleram. Kopumā sarakstā ir 6 vīrieši un 4 sievietes. Jaunākajam kandidātam ir 27 gadi, vecākajam – 63. Augstākā izglītība ir septiņiem kandidātiem, vidējā – trim.

Partijas programma sola: “Mūsu prioritāte – iedzīvotāju labklājība un pilsētas attīstība. Mēs organizēsim profesionālu, visaptverošu pārvaldi, nodrošināsim neatkarīgu finanšu un resursu auditu pilsētas pašvaldībā, tās uzņēmumos, iestādēs un kapitālsabiedrībās. Atbalstīsim uzņēmējdarbību. Īpašas rūpes sociālai aizsardzībai. Mēs – pret korupciju, ietekmēšanu, iebiedēšanu un vienpersoniskiem lēmumiem.”

Partija “Latvijai un Ventspilij”

Neraugoties uz to, ka Aivaru Lembergu pirmās instances tiesa atzinusi par vainīgu pietiekami daudzos viņam inkriminētajos noziegumos un kā drošības līdzekli piemērojusi apcietinājumu, Lembergs arī šajās pašvaldību vēlēšanās startē ar pirmo kārtas numuru un ir “Latvijai un Ventspilij” pilsētas mēra amata kndidāts. Savukārt ar 13. numuru startē viņa sieva Kristīne Lemberga, kura Ventspils domē ieņem izpilddirektora vietnieces – Attīstības pārvaldes vadītājas amatu. Sarakstā iekļauti esošie Ventspils domes deputāti Jānis Vītoliņš, Guntis Blumbergs, Didzis Ošenieks, Aigo Gūtmanis, Ilze Buņķe, Uldis Boitmanis.

Kopumā sarakstā ir 10 vīrieši un 6 sievietes. Jaunākajam kandidātam ir 24 gadi, vecākajam – 71 gads. Augstākā izglītība ir 14 deputātu kandidātiem, vidējā – diviem.

“Latvijai un Ventspilij” programmas ievadā, uzrunājot ventspilniekus, pausts: “Kopīgi paveikts daudz. Tomēr šie gadi bijuši sarežģīti gan Latvijai, gan Ventspilij. Pēdējais pagājis Covid 19 zīmē, tomēr esam turpinājuši neatlaidīgi strādāt, lai dzīve Ventspilī kļūtu vēl labāka. Katra pandēmija reiz beidzas, esam pārliecināti, ka, atgriežoties normālā dzīvē, pilnvērtīgi varēsim izbaudīt pozitīvās pārmaiņas.” Nedaudz pārsteidzoši, ka programmatiskā dokumentā ir arī sūrošanās par politiskiem pretiniekiem, kuri “panākuši neadekvāta un nepamatota drošības līdzekļa piemērošanu domes priekšsēdētājam”.

Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”–“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”

Arī no Nacionālās apvienības saraksta kandidē 16 deputātu kandidāti. Pirmais sarakstā ir NA Ventspils pilsētas grupas vadītājs, VAS ‘”Latvijas autoceļu uzturētājs’” ražošanas inženieris Māris Ganuss. Viņš darbojas arī pašreizējās domes Dzīvokļu komisijā. Tāpat pirmajā trijniekā iekļauts arī Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras inspektors Muntis Ronis–Skudra un SIA “Ventspils Reiss” galvenais inženieris Reinis Rasa. Savukārt ar 16. kārtas numuru startē Imants Liepiņš, kurš kā vienu no savām darbavietām norādījis arī SIA “Ventas Balss”.

Deputātu kandidātu sarakstā iekļauti 12 vīrieši un 4 sievietes. Jaunākajam kandidātam ir 27 gadi, vecākajam – 75. Divpadsmit kandidātiem ir augstākā izglītība, četriem – vidējā.

Programmas preambulā teikts: “Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”–“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” ir vērtībās balstīta organizācija, kas apvieno jaunības degsmi, ideālismu un prasmi sadarboties. Latviju un mūsu pilsētu gribam redzēt latvisku, sakoptu, ekonomiski augošu un izglītotu. Gribam šeit vairāk dzirdēt bērnu smieklus, redzēt laimīgus cilvēkus, kuri jūtas droši par savu nākotni, bet atceras un ciena kopīgo pagātni.”

“Jaunā Vienotība”, politiskā partija “Latvijas Reģionu Apvienība”

Ar šī partiju apvienība startē ar pilnu sarakstu, proti, 16 deputātu kandidātiem. Par saraksta līderi un kandidātu Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amatam izvirzīts pašreizējais Ventspils pilsētas domes deputāts, Ventspils Brīvostas pārvaldes valdes loceklis Ģirts Valdis Kristovskis. Otrais sarakstā ir trīs sasaukumu Ventspils pilsētas domes deputāts Aivis Landmanis. Tālāk seko Dace Korna, kura arī Ventspils pilsētas domē darbojusies jau trīs sasaukumos, bet ceturtais ir divu sasaukumu Ventspils pilsētas domes deputāts, biedrības “Baltijas asociācija – Transports un loģistika” vadītājs Ivars Landmais.

Ar 16. kārtas numuru startē Ilmārs Geige – 4. maija Deklarācijas kluba valdes loceklis, Ventspils lībiešu apvienības “Randa” un Līvu savienības Ventspils nodaļas valdes loceklis.

Kopumā starp deputātu kandidātiem ir 14 vīrieši un 2 sievietes. Jaunākajam kandidātam ir 32 gadi, vecākajam – 79. Vienpadsmit kandidātiem ir augstākā izglītība, bet pieciem vidējā.

Programmas ievadā teikts: “Ventspils var būt dinamiska, radošu, stipru un pārtikušu cilvēku pilsēta! Mūsu mērķis ir brīva, saliedēta, taisnīga un labi organizēta sabiedrība. Tieši Ventspils ļaudis ir pilsētas attīstības dzinējs un vērtību pamats.” 

Partija “Latvijas attīstībai”

Šīs partijas sarakstā ir 13 deputātu kandidāti, bet ar pirmo numuru startē Edgars Čeporjus, kurš ir vairāku uzņēmumu valdes loceklis, kā arī AS “Kurzemes radio” un AS “Latvijas mediji” padomes priekšsēdētājs. Vēl pirmajā trijniekā ir SIA “Pārvaldnieks V” valdes priekšsēdētājs Sergejs Bikovs un SIA “Sarkanā bāka KRC” komercdirektors Raimonds Buholcs. Savukārt saraksta pēdējais – 13. – numurs ticis SIA “Latus sardze” IT speciālistam Ernestam Riekstiņam.

Starp “Latvijas attīstībai” deputātu kandidātiem ir 8 vīrieši un 5 sievietes. Jaunākajam kandidātam ir 20 gadi, vecākajam – 60.  Desmit kandidātiem ir augstākā izglītība, trīs kandidātiem – vidējā.

Programmas ievadā teikts: “Administratīvi teritoriālā reforma iezīmē jauna attīstības izrāviena iespējas novados un pilsētās. Mūsu komandu veido pieredzējuši profesionāļi, kas, gudri strādājot, Ventspilī izmantos reformas radītās iespējas. Veidosim pamatu jaunu investīciju piesaistei un darbavietu radīšanai, panākot konkurētspējīga atalgojuma iespējas vietējiem iedzīvotājiem. Veidosim jaunu pārvaldes modeli – iesaistot iedzīvotājus lēmumu pieņemšanā, komunicējot un konsultējoties par svarīgiem pašvaldības darba aspektiem.”

Partija “Alternative”

Šīs partijas saraksts ir vislakoniskākais. Tajā ir tikai viens kandidāts – SIA “Katana serviss” ceha strādnieks Sergejs Borisjuks. Savukārt partijas programmā teikts: “Nekrīti izmisumā – Alternatīva ir!”

***

Sīkāk partiju pieteikto sarakstu personālijas un priekšvēlēšanu programmas analizēsim turpmākajos “Ventspilnieks.lv” numuros. 

 

12.04.2021. / Autors: Ilona Bērziņa / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs