Viena no izcilā latviešu aktiera Ēvalda Valtera beidzamajām lomām bija naktssarga iznāciens Raimonda Paula dziesmuspēlē “Vella kalpi” Dailes teātrī. Sižets visiem zināms, tāpēc pārstāstīt nav jēgas, bet Ēvalda Valtera, kuram tolaik jau, šķiet, bija nosvinēta 99. dzimšanas diena, vienīgais uzdevums bija ik pa laikam pārstaigāt skatuvi un ar lākturi rokās svinīgi paziņot – “Rīgā viss ir mierīgi…”. Pat tajā izrādes daļā, kur varonīgie Rīgas aizstāvji, lielgabalu kanonādei skanot, krustoja zobenus ar uzbrucējiem.

Šī teatrālā analoģija gluži vai precīzi raksturo notikumus mūsu pilsētā, kur taču arī “viss ir mierīgi”. Jā, prese ziņo, ka atkal Ventspils domes opozīcija “uzskricelējusi” kārtējos iebildumus par labas pārvaldības principu neievērošanu, par opozīcijas tiesību ierobežošanu, pārstāvot savus vēlētājus, par viena vai otra lēmuma absolūto neloģiskumu, par… Ai, ko nu tur pārskaitīt visu, ko tā opozīcija atkal sadomājusi. Tā teikt, suņi rej, bet karavāna, kā zināms, dodas tālāk. Jo karaļvalstī Ventspilī viss ir mierīgi.

Šajā ziņā neko nevar pārmest. Ventas ūdeņi joprojām veļ savus viļņus uz jūru, pilsētas izpilddirektors joprojām par “izciliem sasniegumiem” saņem piemaksas par ikdienā padarītajiem darbiem, lēmumi pilsētas domē joprojām tiek pieņemti “kopumā”, neiepazīstinot ar detaļām visus domes deputātus, bet lojālākie pilsoņi un ierēdņi joprojām ir izredzēto kārtā. Un kā nu ne – kārtībai taču jābūt. Vismaz tādai kārtībai, kāda nu gadu desmitiem ir iegājusies Ventspils “tēvu” izpratnē. Tas nekas, ka pilsētā “pieņemtā kārtība”, diplomātiski sakot, mazliet atšķiras no pārējās Latvijas. Jo kāpēc gan kaut kāda tur citur pieņemtā kārtība būtu saistoša Dižajai Ventspilij, kuru pārvalda pašmāju nekronētais Vadonis. Un ja reiz ir Vadonis, tad Vadoņa vārds ir Likums. Bet Likums ir pāri visam.

Vajag tikai paklausīties regulārās preses konferences, kur “uzskatāmas diagrammas” demonstrē Rīgas kundziņu nemīlestību pret Ventspili tās Vadoņa personā. Sazvērējušies, kā zināms, ir visi. Sākot no tiesnešiem, prokuroriem un izmeklētājiem “safabricētajās apsūdzībās” (nu, protams, kā nu bez tā) un beidzot ar nelietīgajiem ierēdņiem, kas to vien gaida, kā ieriebt pilsētai Ventas krastā. Jo – kā jau pieņemts karaļvalstī – “valsts – tas esmu es”, ja citējam Saules karali Versaļas pilī. Vai, pārfrāzējot šo vēsturisko frāzi, “Ventspils, tas esmu es, es – tā ir Ventspils”. Ja vērtējam notiekošo pilsētā no šī skatupunkta, tad, protams, var mūspuses Vadonim tikai piekrist: ne tiesa, ne varoņi, ne dievi mums neko nepadarīs. Tāpat darīsim visu pa savam. Līdzšinējā prakse pierāda, ka zināma taisnība šajā uzskatā tomēr ir.

Patiesībā ir skumji vērot, ka, arī mainoties politiskajai varai “uzraugošajā” ministrijā, nekas netiek darīts, lai situācija mainītos arī Ventspilī. Tā vien šķiet, ka visā Latvijā darbojas vieni, bet Ventspilī pavisam citi likumi. Kaut kur kaut kādos attālos novados, maznozīmīgās pilsētiņās vai pat galvaspilsētā Rīgā ir iespējas pārtraukt vai vismaz ierobežot vietējo “līderu” patvaļu, kamēr mūspusē joprojām “viss ir mierīgi”. Un viss notiek pa vecam. Jā, teiksiet, bet ostu taču valsts pārņēma, likvidējot līdzšinējo iedzīvošanās monopolu. Jā, iespējams, oponenti iebildīs, ka “kaut kāda kustība” taču notiek. Diemžēl tas maz ietekmē reālo pilsētas pārvaldi, maz nozīmē pašiem ventspilniekiem. Osta tiešām tika pārņemta valsts kontrolē. Taču tikai pēc aktīvas ārvalstu iejaukšanās – sak, paši netiekat galā, tad noteiksim jums sankcijas. Un kas tad cits atlika? Un pat šajā gadījumā pasākumi tādi puspasākumi vien izrādījās. Jo, izrādās, ostā strādājošie uzņēmumi kļuva par situācijas ķīlniekiem, tāpat kā simtiem uzņēmumu darbinieki.

Lai vai kā, bet pie mums, karaļvalstī, viss ir mierīgi. Kaut kur tur – ārā – dzīve norit pēc saviem likumiem, bet pie mums – teritorijā, ko norobežo ātruma ierobežojuma zīme ar uzrakstu “Ventspils” – pavisam citiem. Jo mums joprojām ir sava karaļvalsts, kur būs būt tā, kā lems pašmāju varasvīru šaurais lociņš. Un galvenā mērvienība joprojām ir uzticība, lojalitāte un paklausība Vadonim. Jo no tā atkarīga katra karaļvalsts iedzīvotāja finansiālā, sociālā un arī jebkura cita veida stabilitāte.

26.05.2020./ Autors: Ventspilnieks.lv/ Foto:Ventspilnieks.lv arhīvs