Sociālie un sadarbības partneri ir aktīvi piedalījušies nodokļu reformas pamatprincipu izstrādāšanā, bet valdošā koalīcija šobrīd vilcinās ar visai sabiedrībai būtiska lēmuma pieņemšanu, neņemot vērā darba devēju un darba ņēmēju viedokli, uzskata Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK).

Konfederācijā norāda, ka uzsākot nodokļu reformu, sākotnējā iecere bija radīt uzņēmumu attīstībai labvēlīgāku, stabilāku vidi, kas rada priekšnoteikumus ilgtspējīgai un straujākai Iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmei, nodrošinot tautsaimniecības konkurētspēju Baltijas reģionā. Turklāt bija plānots, ka nodokļu sloga samazinājumu darbaspēka ienākumiem izjutīs visi strādājošie, iegūstot lielākus neto ienākumus.

LDDK uzsver, ka pēdējās nedēļās valdošās koalīcijas politiskais virziens attiecībā uz nodokļu reformu ir nonācis pretējā pusē. Diemžēl esošā situācija un publiski paustais liecina, ka koalīcija neņem vērā Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) nodokļu politikas reformas komplekso piedāvājumu, kā arī valdības deklarācijā uzsvērto virzību uz nodokļu samazinājumu darbaspēkam, norāda konfederācijā.

“Aicinu koalīcijas partijas neignorēt pilsoniskās sabiedrības un sociālā dialoga pamatprincipus, pieņemot lēmumus aiz slēgtām durvīm un nerēķinoties ar nodokļu maksātāju – darba devēju un darba ņēmēju – viedokli,” uzsver LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs.

Viņš norāda, ja tiks īstenots nodokļu reformas plānotais darbaspēka nodokļu samazinājums, 2018.gadā – Latvijas simtgades gadā – to izjutīs katrs strādājošais īpaši mazo algu sektorā, jo LDDK atbalsta iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinājumu no 23% uz 20% un neapliekamā minimuma celšanu par katru apgādājamo.

Gavrilovs norāda, lai pieaugtu strādājošo atalgojums, nevar pieļaut turpmāku nodokļu palielinājumu. “Darba devēji nepiekrīt publiski paustajam viedoklim par lielāku IIN likmes progresivitāti, jo tas samazinās motivāciju maksāt nodokļus, vēl vairāk palielinot ēnu ekonomiku. Tādēļ, lai panāktu līdzsvarotu un pārredzamu nodokļu politiku, kas palīdz sasniegt valsts izaugsmes stratēģiskos mērķus, aicinu valdību sasaukt NTSP sēdi un kopā ar sociāliem un sadarbības partneriem vienoties par tālāko rīcību,” tā Gavrilovs.

LDDK atgādina, ka visas Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes puses ir atbalstījušas nodokļu politikas reformas komplekso piedāvājumu un Finanšu ministrijas izstrādāto projektu Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.-2022.gadam, tāpēc, pieņemot lēmumus, svarīgi ņemt vērā ne tikai politisko partiju, bet arī visu iesaistīto pušu viedokli.

 

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA