LTRK: Ja nepārstrukturēsim tautsaimniecību līdz ES fondu beigām, 2021.gadā sāksies nopietna krīze

1378
Autors: Evija Trifanova/LETA
Autors: Evija Trifanova/LETA

Ja Latvijā netiks pārstrukturizēts esošais tautsaimniecības modelis, tad 2021. gadā pēc Eiropas Savienības struktūrfondu programmu beigām Latvijā sāksies nopietna krīze. Tā piektdien Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma brīdināja Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš.

“Mums 2021. gadā [Eiropas Savienības] fondi nebūs praktiski vispār. Mēs nezinām, kā mēs dzīvosim 2021. gadā. Un tas, ko var pilnīgi droši teikt, ir: ja mēs kardināli nepārstrukturēsim tautsaimniecības modeli līdz 2021. gadam, tad 2021. gada pirmajā pusē sāksies nopietna krīze,” teica Endziņš.

Jautāts, vai viņš šobrīd jūt arī no politiķu puses vēlmi un apņemšanos šos svarīgos soļus spert, Endziņš teica: “Latvija spēj saņemties divos gadījumos: tad, kad ir pamatīga krīze, un tad, kad mēs kaut kam pievienojamies. (..) Man ļoti gribētos aicināt krīzi negaidīt un saņemties, jo priekšvēstneši parādās vairākus gadus iepriekš. Premjers [Māris Kučinskis] ir apņēmības pilns un šo situāciju saprot. Man personīgi gribētos ticēt, ka premjers savus solījumus pildīs. Vai tas politiski ir visām koalīcijas partijām, to mums laiks rādīs.”

LTRK vadītājs arī uzslavēja premjeru par ļoti konstruktīvo sadarbību. “Šobrīd sadarbība tieši ar premjerministru vismaz LTRK ir labākā kādu es jebkad atceros. Tā ir labā ziņa,” teica Endziņš. “Mums bija ļoti smagas sarunas augustā. Mēs 9. augustā parakstījām vienošanos par tālākiem mērķiem un izmaiņām četrās jomās. Tātad, viens ir – kopējie mērķi. Otrs izmaiņu bloks bija nodokļu politika. Mēs vienojāmies, ka līdz nākamā gada 1. aprīlim ir jāizstrādā nodokļu politikas stratēģija un ierakstījām arī galvenos principus, kādiem ir jābūt, lai mēs tiešām nonāktu pie ekonomikas izrāviena, kas šobrīd ir tikai uz papīra Nacionālās attīstības plānā. Kā zinām, skaitļi liecina par pilnīgi pretējo. Mēs ļoti aktīvi strādājam arī pie dažādām rekomendācijām. Es ceru, ka laiks vēl ir, lai mēs to izdarītu. Ja mēs nonāksim pie tā, ka mēs izstrādāsim konkurētspējīgu tautsaimniecību, izaugsmi veicinošu nodokļu politiku, tad nākamais būs to saglabāt. Tas, ko dara šobrīd nodokļu konsultants, kas konsultē starptautiskus klientus, viņš par Latviju šobrīd saka tā: jā, šodien šādi sanāk, kā būs rīt – Dievs vien zin.”

Viņš arī pauda cerību, ka veiksmīgas nodokļu politikas gadījumā valsts varēs bez lieliem satricinājumiem pārdzīvot pat kādas krīzes situāciju.