“Ko jūs, jocīgie, blandāties domē? Ceļot rociņas, balsojot PAR.
Nē, tas ku-kū par naivu šim gadsimtam.
Tāpēc to bija jāatmet sen!”

***

Pārfrāzēts Māra Čaklā teksts Imanta Kalniņa dziesmai “Dzeguzes balss” spilgti raksturo Ventspils valstpilsētas domē jauniekļuvušo politisko spēku līdz šim iespēto.

2021. gada 23. decembra sēdē jaunizceptie deputāti apbrīnojamā vienprātībā atbalstīja Lemberga partijas piedāvāto Ventspils valstspilsētas pašvaldības 2022. gada pamatbudžetu un līdzdalības budžetu, atbalstīja varas partijas vienpersoniski izstrādātos pastāvīgo komisiju personālsastāvus. “Attīstību” (LA), “konservatīvos” (JKP) un “nacionāļus” (NA) pārstāvošie deputāti balsoja tā, it kā viņu vēlētājiem doto solījumu realizācija būtu iecenota nākamā gada budžetā, it kā viņu tiesības būt pārstāvētiem domes komisijās nebūtu no varas partijas apšaubītas un realizētas pilnā apmērā, it kā viņi būtu izmantojuši savas iespējas panākt saviem vēlētājiem doto solījumu būtisku izpildi.

Manuprāt, nekā tamlīdzīga. Pirmkārt jāsaka, ka deputātu apstiprinātais 2022. gada budžets tika izstrādāts bez šo deputātu dalības, tātad deputāti atbalstīja budžetu, pie kura izstrādes netika pielaisti. Otrkārt, apstiprinātajam līdzdalības budžetam nav nekā kopīga ar iedzīvotāju iesaisti – tā ir kārtējā varas partijas likuma apiešanas interpretācija. Treškārt, gan domes budžetu izstrādes, gan domes komisiju un to sastāvu sagatavošanas procesos netika nodrošināta laba pārvaldība un pašvaldības darba caurskatāmība – visu izlēma varas partija.

Bet varbūt sabiedrība vienkārši nav informēta, ka priekšvēlēšanu solījumi sen jau izpildīti? Piemēram, “konservatīvajiem” jau izdevies panākt progresu profesionālas, visaptverošas pārvaldes, neatkarīgas finanšu un resursu auditu organizēšanā pašvaldībā, tās uzņēmumos, iestādēs un kapitālsabiedrībās, izdevies izskaust korupciju, ietekmēšanu, iebiedēšanu un vienpersonisku lēmumu pieņemšanu?

Iespējams, mēs vienkārši nezinām, ka “attīstība” jau iedarbinājusi līdz šim nebijušu efektīvu iedzīvotāju iesaistes mehānismu, ka iedzīvotāju uzticības veicināšanas vārdā jau ir panākusi labu pašvaldības pārvaldību un tās darba caurskatāmību, pašvaldības kapitālsabiedrību un iestāžu pārvaldības modeļu un darbības principu izvērtējumu, ir identificējusi resursu neracionālu izmantošanu un funkciju dublēšanos, tātad jaunajā budžetā ir jau optimizēti administratīvie un ražošanas procesi un to izmaksas.

Iespējams, mēs vienkārši nezinām arī par “nacionāļu” izcilajiem panākumiem caurspīdīgas un labas pārvaldības principu ievērošanā, par jau realizēto solījumu domes sēžu video tiešsaistes nodrošināšanā un panākumiem pašvaldības administratīvo izdevumu  caurskatīšanā un pašvaldības kapitālsabiedrību efektīvā pārraudzīšanā.

Bet, ja nealojamies, tad acīmredzot PAR balsojošo citu partiju deputātus apmierina līdzšinējā kārtība, apmierina, ka turpmāk darbam komisijās tie netiks pilnvērtīgi pārstāvēti, bet gan visžēlīgi pielaisti dažās no tām līdzdarboties.

Tā no LA 13 deputātu kandidātiem komisijās darbosies abi deputāti un vēl divi deputātu kandidāti, kuri kopā tiks pārstāvēti sešās no divpadsmit komisijām.  Pārējiem deviņiem deputātu kandidātiem darbs komisijās tiek liegts. Komiski, bet saraksts, kurš īpaši iestājās par attīstības nepieciešamību Pilsētas attīstības un vides komisijā, tajā netiks pārstāvēts.

Attiecīgi JKP no 11 deputātu kandidātiem komisijās darbosies viņus pārstāvošais deputāts un vēl divi deputātu kandidāti, kuri kopā pārstāvēti trīs no divpadsmit komisijām. Visnozīmīgākajās komisijās – Ekonomikas un budžeta komisijā un Pilsētas attīstības un vides komisijā JKP netiek pārstāvēta vispār.

Savukārt viena deputāta pārstāvētajai NA ir nodrošināta tikpat dāsna pārstāvniecība kā divus deputātus pārstāvošajai LA un ir divtik liela kā viena deputāta pārstāvētajai JKP. No 16 deputātu kandidātiem NA turpmāk komisijās pārstāvēs tikai trīs – deputāts Kārlis Vočtavs trīs komisijās un vēl divi deputātu kandidāti katrs vienā no komisijām.

Rezumējot, divas būtiskākās – Ekonomikas un budžeta komisija un Pilsētas attīstības un vides – komisijas turpmāk tiks pārstāvētas ar trīs varas partijas deputātiem – cietumā esošo Aivaru Lembergu, Jāni Vītoliņu un Gunti Blumbergu. Būtiskajā Ekonomikas un budžeta komisijā bez pieminētajiem darbosies vēl arī varas partiju pārstāvošie deputāti Aigo Gūtmanis un Kristīne Lemberga, kā arī deputāti Ģirts Valdis Kristovskis (JV/LRA), Edgars Čeporjus (LA) un Kārlis Vočtavs (NA). Savukārt Pilsētas attīstības un vides komisija būs tikai varas partijas deputātu Lemberga, Vītoliņa, Blumberga, Didža Ošenieka pārstāvētas.

Par deputātu Vočtavu (NA) tā kā būtu skaidrs. Šis jaunais cilvēks tūlīt pēc vēlēšanām savu izvēli izdarīja par labu kādreizējam komunistiskās partijas funkcionāram Lembergam.

Izbrīna pārējo, ne varas partiju, deputātu rīcība. Var jau būt, ka ir kāds skaidrojums, bet, visticamāk, izskaidrojums ir rodams raksta ievadā piesauktajā naivajā ku-kū, kuru pēc pusgada darbošanās domē būtu pienācis laiks atmest. Izbrīna, ka nevienam nebija jautājumu, kāpēc Aivaram Lembergam ir jābūt pārstāvētam abās būtiskākajās komisijās un mārketinga padomē un kā šāda ASV sakcionētā un cietumā sēdošā pilsoņa lobēšana veicinās vai drīzāk bremzēs un apdraudēs pilsētas attīstību? Kapēc izmaiņas netiek veiktas Mārketinga padomes sastāvā un to arī turpmāk pārstāvēs tikai varas partijas deputāti: Aivars Lembergs, Jānis Vītoliņš, Guntis Blumbergs un Didzis Ošenieks?

Nav jābūt viedajam, lai secinātu, ka “de facto” nepastāv nekādas Jāņa Vītoliņa vadītās pašvaldības. Tāpat kā Putina Krievijā kādreizējais prezidents Dmitrijs Medvedevs brīdi bija zizlis diriģenta Putina rokās, tā šobrīd Vītoliņš ir vairāk nekā pierādījis, ka ir Lemberga iecelts tā pavēļu un rīkojumu izpildrīks. Tā kā abus šos gadījumus vieno komunistiski–čekistiskā pagātne, ir nepārprotami skaidrs, ka nekāda pārējo respektējoša sadarbība un kopīga pilsētas pārvaldība ventspilnieku labā nav iespējama. Arī mūsu pilsēta ir inficēta ar nemainīgas varas blakni, tā nesmādē jebkādus varas saglabāšanas paņēmienus. Šķelšana, manipulēšana, iespaidošana un savādāk domājošo represēšana mūsu varai jau sen ir norma, ko starp citu, pierādīja arī 23. decembra domes sēdē apstiprināšanai piedāvātie lēmumu projekti un to izstrādes veids. Režīmi ar vājajiem nedraudzējas, vājos izmanto.

P.S. Vienīgais deputāts, kuram nebija pieņemama antidemokrātiskā varas partijas rīcība, bija JV/LRA pārstāvošais Ģirts Valdis Kristovskis. Deputāte Dace Korna (JV/LRA) personisku iemeslu dēļ domes sēdē nepiedalījās.

 

12.01.2022. / Autors: Aivis Landmanis / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs