Pozīcija ir pret bērnu un jauniešu hokeju sporta skolā “Spars”

Ventspils pilsētas dome 28. augusta sēdē noraidīja lēmuma projektu iekļaut Ventspils bērnu un jauniešu hokeju pašvaldības sporta skolas “Spars” sastāvā.

Deputātu Aivara Lemberga, Jāņa Vītoliņa, Gunta Blumberga, Didža Ošenieka, Ulda Boitmaņa, Aigo Gūtmaņa, Ilzes Buņķes, Igetas Gredzenas un Andra Grigaļa noraidītais lēmumprojekts:

1. Ventspils bērnu un jauniešu hokeju (iesācēji; U9; U11; U13; U15; U17 grupās un Junioru attīstības hokeja līgas komanda) turpmāk attīstīt pašvaldības sporta skolas “Spars” ietvaros.

2. Sporta pārvaldei un sporta skolai “Spars” līdz 07.09.2020. vienoties ar hokeja klubiem “Venta 2002” un “Ventspils Hokeja Savienība” par abu klubu sporta skolai “Spars” nepieciešamo līdzšinējo iestrāžu nodošanu sporta skolai “Spars” un vienoties par līdz šim abu klubu sniegto pakalpojumu kompensēšanu. Tā kā LHF sacensībās var piedalīties tikai LHF biedru un biedru kandidātu komandas, tad vienošanās paredz 2020./2021.gada sezonā līdzšinējiem “Venta 2002” spēlētājiem spēlēt, izmantojot “Venta 2002” sportistu licences, klubu “Venta 2002” un “Ventspils Hokeja Savienība” LHF sacensībām pieteikto komandu pāreju sporta skolas “Spars” juridikcijā.”

Lai arī pašvaldības izdotā licence paredz vien slidošanas un hokeja pamatu apgūšanu bērniem un jauniešiem vecumā no 5 līdz 18 gadiem, Ventspils pilsētas dome ilgstoši atsaka Ventspils bērnu un jauniešu hokeja iekļaušanu Ventspils pašvaldībai piederošās sporta skolas sastāvā. 28.augustā kārtējo reizi pārliecinājāmies, ka “būt vai nebūt” bērnu un jauniešu hokejam  sporta skolas “Spars” sastāvā, ir atkarīgs tikai no politiķiem un to lēmumiem. Diemžēl Ventspils pilsētas domes vairākums šovasar bezkaislīgi nodemonstrēja, cik (maz)svarīgi viņiem ir bērni pretstatā savu iegribu realizēšanai.

Cik pašvaldībai izmaksā BK “Ventspils”?

2020. gada 14. augustā Ventspils pilsētas dome lēma piešķirt papildu pašvaldības finansējumu 162 681 eiro profesionālajam sporta spēļu klubam – biedrībai “Basketbola klubs “Ventspils”” (BK “Ventspils”), kā arī lēma par BK “Ventspils” otrās komandas “Ventspils Augstskola” iekļaušanu pašvaldības sporta skolas “Spars” sastāvā, vienlaicīgi piešķirot sporta skolai 20 854 eiro lielu finansējumu atlikušajiem gada mēnešiem.

Pieņemtais lēmums nozīmē, ka turpmāk BK “Ventspils” gandrīz pilnībā tiks finansēts no pašvaldības līdzekļiem, tātad arī viesspēlētāju algas maksāsim mēs – nodokļu maksātāji. Savukārt “Ventspils Augstskola” komanda turpmāk tiks finansēta no “Spars” budžeta, kurai līdzekļus piešķir tā pati Ventspils pilsētas dome.

Profesionālā basketbola komanda šogad nodokļu maksātājiem izmaksās kā minimums 700 000 eiro, no kuriem 335 000 eiro tiks izmaksāti spēlētājiem un treneriem atlīdzībā. Savukārt 14. augustā piešķirtais Ventspils pilsētas domes finansējums tiks novirzīts BK “Ventspils” lielo parādu apmaksai, tai skaitā nenomaksātajam nodokļu parādam 22 608 eiro apjomā un parāda dzēšanai SIA “Olimpiskais centrs “Ventspils””, kurš kā minimums veido 60 000 eiro.

Vai esat dzirdzējuši, ka Ventspils pilsētas domes vadība “sunītu” BK “Ventspils” par nenomaksātiem parādiem? Protams, nē! Ja vajadzēs tos dzēst, naudiņa atradīsies. Citādāk nemaz nevar būt, jo nav noslēpums, ka BK “Ventspils” ir valdošās partijas politiskās ietekmes projekts, bet par tās milzīgajiem parādiem gadiem tiek klusēts, tie klusām tiek dzēsti un norakstīti, un gala rezultātā tos sedzam mēs – nodokļu maksātāji.

Pilnīgi pretējs stāsts – bērnu hokejs

Kas tik vien netiek darīts, lai šis bērnu sporta veids negūtu Ventspilī pienācīgu attīstību! Nu jau divdesmit gadus tiek likti politiski šķēršļi šī bērnu un jauniešu sporta veida attīstībai. Šogad bija visreālākā izdevība iekļaut bērnu hokeju sporta skolas “Spars” sastāvā.

Diemžēl Ventspils valdošie politikāņi īstenoja Ventspils hokeja nākotnes nozagšanu ar biedrības “Ventspils Hokeja Savienība” darboņu rokām. Manipulējot ar bērniem un viņu vecākiem, stāstot “briesmu stāstus” par slikto HK “Venta 2002” un slavējot jaunos/vecos censoņus no “Ventspils Hokeja Savienības”, tika panākta hokeja sabiedrības sašķelšana, panākts, lai bērnu un jauniešu hokejs arī turpmāk neiegūtu profesionālas ievirzes izglītības statusu, neiegūtu likumīgas iespējas piedalīties Latvijas Hokeja federācijas (LHF) rīkotajos čempionātos.

Ventspils amatpersonu un biedrības “Ventspils Hokeja Savienība” politisko spēļu rezultātā uz nenoteiktu laiku tiek atlikta Ventspils bērnu un jauniešu hokeja dzīves sakārtošana atbilstoši pastāvošajai likumdošanai, proti, tā iekļaušana sporta skolas “Spars” sastāvā. Ventspils pilsētas domei arī šoreiz izdevās izvairīties uzņemties Sporta likuma 7. pantā definēto pienākumu, proti, pašvaldības finansē licencētas sporta izglītības programmas to padotībā esošajās akreditētajās sporta izglītības iestādēs, un 13. pantā definēto, ka no valsts budžeta pirmām kārtām finansējams bērnu un jauniešu sports.

Lai radītu šķēršļus bērnu hokejam, Ventspils amatpersonas pat atteicās ievērot Latvijas Republikas normatīvos aktus un Izglītības kvalitātes valsts dienesta pašvaldību izglītības pārvaldēm skaidroto, proti, ka sportistu komandu gatavošanu atbilstoši profesionālās ievirzes sporta izglītības programmas ietvaram, piedalīties LHF organizētajos Bērnu un jaunatnes čempionātos (U9; U11; U13; U15; U17 grupās) var tikai sporta skolas, to realizēto profesionālo sporta ieviržu programmu ietvaros.

P.S. Ir jāpriecājas par panākumiem, par sniegto atbalstu, it īpaši, ja tas skar mūsu nākotni, mūsu bērnus. Man liels prieks ir par “Ventspils Augstskola” komandas iekļaušanu “Spars” sastāvā, jo, manuprāt, šāds lēmums vadošajai basketbola junioru komandai dos stabilitāti. Mēs, pašvaldības opozīcija, atbalstījām arī profesionālās basketbola komandas glābšanas plānu. Ģirts Valdis Kristovskis bija tas Ventspils brīvostas valdes loceklis, kurš pavasarī panāca Ventspils brīvostas finansējuma novirzīšanu reklāmai BK “Ventspils”.

Kas attiecas uz Ventspils hokeju, tad tā attīstību šogad būtiski iedragāja Ventspils amatpersonu un biedrības “Ventspils Hokeja Savienība” politiskās spēles, kuru rezultātā nenotika bērnu hokeja iekļaušana pašvaldības sporta skolas “Spars” sastāvā un līdzšinējais hokeja attīstītājs HK “Venta 2002” tika padzīts no Ventspils.

Vai šosezon redzēsim Junioru attīstības līgas komandu “Tukums/Venta 2002” un, pats galvenais, vadošās Latvijas hokeja līgas (“Optibet” Hokeja līga) komandu “HK Olimp/Venta 2002” uz Ventspils ledus, ir atkarīgs no Ventspils politiķu lēmumiem. Savukārt secinājumi par Ventspils pilsētas domes dāsno profesionālās komandas atbalstīšanu un vienlaicīgu šķēršļu likšanu bērnu sportam ir katra paša ziņā.

9.09.2020. / Autors: Aivis Landmanis, Ventspils pilsētas domes deputāts / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs