Rimšēvičs: Neveicot reformas, Latvijas ekonomikas pieauguma nākotnē nebūs

1272
Autors: Edijs Pālens/LETA
Autors: Edijs Pālens/LETA

Neveicot strukturālās reformas, Latvijas ekonomikas pieauguma nākotnē nebūs, Latvijas Bankas konferences Reformas – konkurētspējas un izaugsmes atslēga atklāšanā sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

“Ja mēs tā turpināsim tālāk dzīvot – turpināsim celt nodokļus, pasliktināt Latvijas konkurētspēju un nerisināsim Latvijas darbaspēja sasāpējušās veselības problēmas -, tad runāt par Latvijas ekonomikas izaugsmi nākotnē mums vairs nav ko cerēt,” teica Rimšēvičs.

Viņš norādīja, ka Latvijas ekonomikas izaugsmes temps samazinās, tostarp Latvijas Banka ir samazinājusi ekonomikas pieauguma prognozi šim gadam līdz 1,4%.

“Eiropas Monetārās savienības bankas drukā naudu dienu un nakti. Kopš 2015.gada mēs esam nodrukājuši vairāk nekā vienu triljonu eiro. Latvijas Banka ir nodrukājusi tikai 3,8 miljardus. Komercbankas šobrīd var aizņemties par 0%. Kopš neseniem laikiem Latvijas komercbankas var aizņemties arī ar negatīvu procentu likmi. (..) Tā nekad nav bijis, bet kreditēšana joprojām stāv uz vietas un ekonomikas aktivitāte atdziest,” sacīja Rimšēvičs.

Viņš uzsvēra, ka Latvijas bankas šobrīd burtiski peldas naudā – tās nezina, kur to likt, bet Latvijas tautsaimniecībā šī nauda neieplūst. “Uzņēmumi, bankas, iedzīvotāji šobrīd dzīvo milzīgā neziņā – viņi nezina, kas būs rīt,” piebilda Latvijas Bankas prezidents.

Tāpat viņš atzīmēja, ka Latvija katru gadu maina nodokļu sistēmu un katru gadu audzē ārējo parādu. “Neskatoties uz to, ka ir šī nenoteiktība un ir vēl šī ļoti piesardzīgā situācija, mēs pēkšņi atveram diskusiju par jaunu nodokļu palielināšanu – vai tas būtu iedzīvotāju ienākuma nodoklis, vai tas būtu pievienotās vērtības nodoklis, vai tās būtu sociālās apdrošināšanas iemaksas,” teica Rimšēvičs.

Latvijas Bankas prezidents arī piebilda, ka strukturālās reformas nozīmē, ka ar to pašu naudu ir iespējams strādāt labāk un efektīvāk. “Diemžēl mēs šobrīd vēlamies strādāt kā līdz šim, bet vēl ar papildu naudu, vēl papildus ceļot nodokļus,” sacīja Rimšēvičs.

Latvijas Banka šodien rīko ikgadējo tautsaimniecības konferenci, kura šoreiz veltīta reformām veselības aprūpes un izglītības nozarē. Konferencē Reformas – konkurētspējas un izaugsmes atslēga Latvijas Bankas ekonomisti kopā ar politikas lēmumu pieņēmējiem un nozares ekspertiem meklēs risinājumus, kā uzlabot kvalitāti un efektivizēt līdzekļu izlietojumu veselības aprūpē un izglītības sistēmā, tādējādi dodot perspektīvu Latvijas uzņēmumu attīstībai, investīciju piesaistei un tautsaimniecības konkurētspējai kopumā.