Tikai 2% meiteņu un 13% zēnu plāno karjeru saistīt ar IT nozari

1284
Autors: SXC
Autors: SXC

Tikai 2,1% meiteņu un 12,7% zēnu plāno savu karjeru saistīt ar informācijas tehnoloģiju (IT) nozari, secināts Tele2 Shared Service Center (Tele2 SSC) veiktajā pētījumā Jaunieši IT. Tam par iemeslu tiek minēti pastāvošie aizpriedumi par nozari, nepietiekama informācija par karjeras iespējām IT un iedrošinājuma trūkums karjeras izvēlē no līdzcilvēkiem.

Pētījumā secināts, ka meitenes kā savu nākotnes profesiju vairāk izvēlas praktiskas un radošās profesijas, piemēram, viņas vēlas kļūt par ārstēm, dizainerēm un māksliniecēm, kamēr zēni nākotnē vēlas kļūt par programmētājiem, sportistiem un pavāriem.

Tāpat pētījuma gaitā noskaidrots, ka meitenes ir akadēmiskāk orientētas nekā zēni. 13,2% meiteņu vēlētos iegūt bakalaura grādu, kamēr tikai 8,62% zēnu gribētu mācīties bakalaura līmeņa studijās. Maģistrantūrā iekļūt vēlētos 15,14% meiteņu un 9,02% zēnu, bet doktorantūrā – 7,3% meiteņu un 5,57% zēnu.

Izrādās, ka skolēnu vidū pastāv augsts aizspriedumu līmenis par to, vai IT un saistītās nozarēs var līdzvērtīgi strādāt kā zēni, tā meitenes. Kopumā 43% meiteņu un 44% zēnu norādīja, ka nozare nav vienlīdz piemērota abiem dzimumiem. Skolēniem ir arī nepietiekamas zināšanas par karjeras iespējām datorzinātnēs un eksaktajās zinātnēs – kopumā 79% meiteņu un 63% zēnu.

Lai noturētu nozares perspektīvu ne tikai uzņēmumam, bet arī sabiedrībai kopumā, ir jāstrādā kopīgi dažādos līmeņos, lai vairotu skolēnu interesi un iespējas saredzēt IT dažādās puses, tā pētījuma rezultātus komentēja Tele2 SSC vadītājs Kims Leandersons. “Ekonomikas ministrijas darba tirgus prognozes 2020. gadam liecina, ka Latvijā IT nozarē trūks vairāk nekā 4200 IT jomas speciālistu. Darba tirgus prognozes un jauniešu vēlmes šobrīd nesatiekas, tāpēc ir jāstrādā pie risinājumiem,” komentēja Leandersons. Viņaprāt, īpaši jāpievērš uzmanība pastāvošajos aizspriedumos jauniešu vidū par to, vai IT ir atbilstoša darba vieta kā zēniem tā arī meitenēm.

Pētījuma mērķis bija noskaidrot faktorus, kuri ietekmē skolēnu interesi un izvēli savu nākotnes profesiju saistīt ar IT un citām eksaktajām zinātnēm. Pētījumā piedalījās 1528 astoto klašu skolēni no 45 Rīgas skolām.