1990.gada 4.maijs ir diena, kad Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma deklarāciju Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu – lēmumu, kas atjaunoja Latvijas suverenitāti. 

Šī deklarācija atjaunoja Latvijas Republikas neatkarību, nosakot pārejas posmu Latvijas Republikas institūciju ieviešanai un padomju valsts aparāta atcelšanai. Baltā galdauta svētki šajā dienā ir kļuvuši par tradīciju Latvijas otrās dzimšanas dienas svinībām visa valstī. 1990.gada 4.maijā mēs izvēlējāmies brīvību. Arī grāmatas, kas mums ir dārgas un kas drīkst atrasties mūsu grāmatplauktos, brīvu informāciju un visu pilsoņu līdzdalību valsts veidošanā un pārvaldībā.

4. maijs ir viena no Latvijas Republikas vēsturē svarīgākajām dienām. Tas ir noteikts kā sarkanais datums, jeb brīvdiena. Šo svētku oficiālais nosaukums ir “Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu”, taču īsāk to pazīst kā Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu. Šie ir vieni no jaunākajiem oficiālajiem svētkiem Latvijā, kā piemiņas diena tā tika pasludināta 1990.gadā, bet kā 4. maija svētku brīvdiena tā ir tikai no 2002.gada.

Arī šobrīd, neskatoties uz pandēmijas radītajiem ierobežojumiem pulcēties draugiem, kaimiņiem, ģimenes locekļiem, paziņām, kolēģiem, lai satiktos un baudītu kopīgi sarūpētu maltīti, mēs savā ģimenē Baltā galdauta svētkus svinēsim. Svētku vēsture stiepjas tikai pēdējo 5 gadu garumā. Šie svētki tika uzsākti ar mērķi radīt rituālus, pie kuriem atcerēties svarīgos maija svētku notikumus kā simbolu gaišām un priecīgām emocijām. 

Arī šogad klāsim svētku galdu ģimenei! Lai baltais galdauts mums vienmēr būtu pašapziņas un lepnuma simbols! 

2.05.2021. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv