Latvijā vērojamais straujais darba algu kāpums gan rada bažas par notiekošo darba tirgū un to vai uzņēmēji spēs nopelnīt šādu algu pieaugumu, savas bažas pauž bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Viņš uzsver, ka jau vairākus gadus darba algas Latvijā augšas ātrāk nekā produktivitāte. “Labā ziņa ir tāda, ka līdz ar straujāku ekonomikas izaugsmi vidējās algas kāpums šogad būs ļoti tuvs produktivitātes pieaugumam. Tomēr darba tirgus kļūst arvien ciešāks un trešajā ceturksnī bezdarbs Latvijā noslīdēja līdz 8,5%, savukārt reģistrētais bezdarbs oktobrī bija vien 6,6%. Tas nozīmē ka brīvu darba roku kļūst arvien mazāk un spiediens uz algām turpināsies,” prognozē ekonomists.

Bankas veiktais Citadele Index pētījums rāda, ka 40% no Latvijas uzņēmējiem pēdējā gada laikā ir saskārušies ar grūtībām atrast darbiniekus. Par to liecina arī Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrēto vakanču skaits, kas kopš šī gada sākuma ir gandrīz dubultojies un sasniedzis augstāko līmeni kopš 2006.gada. “Šie dati norāda uz augošo neatbilstību starp darba meklētāju prasmēm un darba devēja vajadzībām. No mūsu aptaujātajiem uzņēmējiem gandrīz puse darbinieku trūkumu risina, pieņemot darbā darbiniekus bez atbilstošām zināšanām un tos apmācot. Tādēļ mana prognoze ir, ka tuvākajos gados darba algas, visticamāk, turpinās augt par 6-7%, ko nākamgad veicinās arī būtisks minimālās algas pieaugums,” paredz Āboliņš.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA