Izskanējusī informācija par cenu pieaugumu pēc 5% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes ieviešanas Latvijā augļiem ogām un dārzeņiem nav objektīva un ir tendenciozi atspoguļota, uzsver Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP).

5% PVN tiek piemērots Latvijai raksturīgajiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem – gan vietējiem, gan importētajiem produktiem. Piemēram, gurķiem, kurus šobrīd Latvijas ražotāji piegādā ļoti mazos apjomos un ievestā produkcija var ievērojami ietekmēt produkcijas tirdzniecības cenu, norāda LOSP.

Dažādās veikalu ķēdēs augļu, ogu un dārzeņu cenas ir atšķirīgas un sabiedrības maldināšanai tiek izvēlētas dārgākās cenu kategorijas. “Uzsveram, ka Latvijas lielākie ražotāji, kas piegādā augļus, dārzeņus un ogas Latvijas lielveikaliem, cenu nav palielinājuši, neskatoties uz to, ka ir pieauguši izdevumi par degvielu, elektrību un uzglabāšanu, jo siltās ziemas dēļ papildus jādarbina aukstuma iekārtas. Tāpat jāmin tas, ka šogad ražotāji cieta slikto laika apstākļu dēļ iegūstot ievērojami mazākas ražas,” norāda LOSP.

LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs pauž neizpratni: “Gadiem cīnamies par samazināto PVN likmi augļiem, ogām un dārzeņiem, lai samazinātu pārtikas nelegālās tirdzniecības apjomus, palielinātu vietējo ražotāju konkurētspēju, samazinātu pārtikas cenas mazumtirdzniecībā un veicinātu Latvijā ražoto pārtikas produktu patēriņu. Cik esam veikalu plauktos sekojuši līdzi, šīs kategorijas produktiem cenas ir samazinājušās. Ir absurdi salīdzināt tādas augļu un dārzeņu grupas, kas fiziski Latvijā šajā laika periodā nav pieejamas un pasniegt to kā sistēmas izgāšanos. Mūsu ilglaicīgais darbs tika vērsts uz to, lai mēs spētu cīnīties ar ēnu ekonomikas graujošo ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību, bet, ja tagad sabiedrībā tiek kultivēts viedoklis, ka sistēma nestrādā, kaut arī ir pagājušas 25 dienas kopš sistēmas ieviešanas, tad mums paliek iespaids, ka tiek bruģēts ceļš PVN shēmotājiem.”

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA