Beidzamās nedēļas laikā, šķiet, Latvijas un arī Ventspils puses ļaužu mutēs ir tikai viena galvenā tēma – ķīniešu vīruss un Covid-19 saslimšana. Šī raksta tapšanas brīdī Ventspils un visa Kurzeme vēl bija iekrāsota baltā krāsā. Mūspusē vēl nebija konstatēts neviens saslimšanas gadījums. Lai tas tā arī paliktu, Ventspils atbildīgie dienesti aicinājuši cilvēkus ievērot noteiktos drošības un piesardzības pasākumus. Un tas ir labi. Jo, galu galā, senais teiciens liecina – kas pats sevi sargās, to arī augstākie spēki pasargās. Taču nedēļas nogalē situācija mainījās. 

Tomēr, kā  jau visās krīzes situācijās – parādās “blaknes”. Viena no tām ir pašu cilvēku bezatbildība un princips “ar mani jau tas nenotiks”. Lūk, piemērs: kādas ginekoloģes stāsts par pacienti, kura ieradusies uz konsultāciju. Kundzīte lepni stāstījusi, ka pirms dažām dienām kopā ar vīru atgriezusies no Alpu kūrorta, kur viss taču esot gandrīz kārtībā. Protams, viņa dabūjusi “14 brīvas dienas”, kuras nu izmantojot pēc pilnas programmas – tāpat neesot, ko īsti darīt. Tad arī apmeklējot skaistumkopšanas salonus, pucējot nadziņus un radziņus, apciemojot sen neredzētas draudzenes. Un, protams, ieskrējusi arī pie ginekoloģes – tā teikt, apkopt sevi, izmantojot negaidīti iekritušās “brīvdienas”.

Un te nu var teikt tikai vienu – valsts, valdība un mediķi var ieviest jebkādus piesardzības pasākumus un drošības instrukcijas, bet tikmēr, kamēr pret sevi un citiem izturēsimies vieglprātīgi, tie nepalīdzēs. Lai cik laicīgi, pamatoti un precīzi tie būs. Lai kādas robežas noslēgsim, kādus izmeklējumus veiksim, kādus kontroles rīkus ieviesīsim. Sliktākais šajā situācijā, ka vieglprātīgā attieksme “man taču jau bija nopirkts ceļojums” vai “izmantošu nejaušās brīvdienas” apdraud vispirms jau citus, ja reiz pašu cilvēku viņa veselība neinteresē. Tēlaini sakot, ja kādam gribas izlēkt no lidmašīnas bez izpletņa, tad tā ir viņa paša darīšana, taču ja tādējādi tiek parauti līdz arī visi pārējie lidmašīnas pasažieri, tad tas ir noziegums.

Un otra galējība. Panikas celšana, kas dod gluži pretēju efektu, nekā panikotājs cerējis. Piemēram, pie mazākās saaukstēšanās lēkt mašīnā (vai, vēl ļaunāk, sabiedriskajā transportā) un pašam mesties uz tuvāko slimnīcu pārbaudīties. Infektologi un neatliekamās medicīnas palīdzības speciālisti taču brīdina: tas ir vēl bīstamāk. Gan tāpēc, ka nelietderīgi tiek noslogoti mediķi un ārstniecības personāls, gan tāpēc, ka tiek lieki aizņemti patiesi saslimušajiem paredzētie izolatori, gan tāpēc, ka ļaužu drūzmēšanās ārstniecības iestādē infekcijai (uzsvērsim – jebkurai infekcijai) ir tīrā paradīze. Un te atkal “strādā” princips – citi nevar, bet man tas atļauts un pat vajadzīgs… Galu galā – priekš kam ievērot profesionāļu ieteikumus, ja “man vajag”.

Panikai gan ir vēl kāda cita, šoreiz gan visai komiska, “seja”. Proti, par anekdoti jau kļuvušais “griķu un tualetes papīra bums”. Nav noliedzams, ka vīruss un tā izraisītās saslimšanas ir ļoti bīstamas. Un ne velti tiek ieviesti tik drastiski piesardzības pasākumi. Bet, sakiet lūdzami, kādiem tieši nolūkiem kalpos desmit lielie iepakojumi ar tualetes papīru, divdesmit kilogrami griķu un desmit rupjmaizes kukuļi? Starp citu, pat interneta asprāši vēl nav izdomājuši skaidrojumu, kāpēc izķerto pārtikas produktu vidū topa pirmajā vietā ir tieši griķi? Nevis putraimi, pupiņas, šķeltie zirņi… Nu jā, par rīsiem skaidrs – tie nāk no Ķīnas, bet makaroni – pārsvarā no Itālijas. Tātad indīgi…

Un visbeidzot – iestājoties krīzei un noteiktas ļaužu daļas panikai, galvas atkal pacēluši dažādu brīnumzāļu tirgotāji, kuru “precei” rodas ne viens vien panikas pārņemts pircējs. Un tad infektologu, mediķu un citu speciālistu kuslās balstiņas noslīkst brīnumlīdzekļu piedāvājumu jūrā. It kā jau būtu skaidrs, ka vīrusu neuzveiks ne “strukturētais ūdens”, ne ēzeļa ausu novārījums, ne smēre no samaltiem tīģera nagiem, ne tablete no homeopātiska atšķaidījuma… Bet tomēr – ja nu pēkšņi palīdz? Un te pat nerunājam par dažādiem savārstījumiem par cīņu ar auras un karmas piesārņotājiem, citplanētu ļaunprāšiem, paralēlo pasauļu iejaukšanos vai visas pasaules valdību sazvērestībām. Jo pret šiem iemesliem līdz vienīgi neliels, bet taisnīgs pārskaitījums internetā, lai pēcāk saņemtu kādu gudru padomu krājumu komplektā ar destilētu ūdeni, kas ārstē no visām kaitēm, valdību sazvērestību ieskaitot.

Mēdz teikt, ka jebkura galējība ir novirze no normas. Tāpēc aicinām visus ventspilniekus – saglabāsim mieru, ievērosim vajadzīgo piesardzību un šajā krīzes situācijā klausīsim vispirms jau speciālistus: mediķus, infektologus, drošības spēku pārstāvjus. Bet vispirms jau savu veselo saprātu.

23.03.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com