Šķiet, ka piespiedu bezdarbība un mūsdienu tehnoloģiskās iespējas ir pavērušas gluži vai Pandoras lādi, no kuras kā džini no Aladina un dažādām citām lampām ārā lien visdīvainākie ļaudis, pareģi un dažādi citi īpatņi. (Interneta vidē pat ieviesies šos cilvēkus vienojošs apzīmējums – “covidioti”.) Un, izmantojot pašmāju ātro internetu, sociālos tīklus un apšaubāma satura “ziņu” portālus, nāk klajā ar dažnedažādām teorijām gan par pašreiz aktuālo “kroņa vīrusu”, gan citām aktualitātēm, kas, savilktas kopā, veido informatīvo fonu. Citos apstākļos tas būtu pat komiski, taču pašreizējā neziņas un vispārējo baiļu atmosfērā atrod gana daudz dzirdīgu ausu un prātu.

Sazvērestības teorijām, kā zināms, nav nepieciešami pierādījumi, nav vajadzīgi ne speciālistu, ne vienkārši inteliģentu cilvēku apstiprinājumi. Pietiek ar apgalvojumu, ka “to taču visi zina”, bet katram, kas mēģina apstrīdēt absurdos apgalvojumus, tiek piekarinātas birkas. Labākajā gadījumā “jūs esat uzpirkti” un “jums smadzenes izskalotas”, bet sliktākajā – “jūs esat vispasaules sazvērestības dalībnieki”. Turklāt teoriju izplatītāji tik brīvi operē ar nejauši vai jauši sagrābstītiem faktiem, ka “kopējā aina” šķiet pat ticama. Un kā nu ne, ja palīgos tiek piesaukti “autoritatīvi avoti”, sākot no Nostradama, Vangas, Zilākalna Martas un citu izcilu spīdekļu pareģojumiem un beidzot ar nevienam (izņemot atsevišķu “sekotāju” bariņam) nezināmu “zinātnieku” pētījumiem.

Pēdējā laikā īpaši sarosījušies aktīvisti, kas vienā maišelī sabāzuši gan 5G, gan Covid-19, gan globālistu sazvērestību, kuras priekšgalā, protams, ir Soross (Geitss, Rokfellers, farmācijas lielfirmas, “Coca-Cola” vai… ierakstīt pēc vajadzības). Un lai nemulsina fakts, ka Soross (Geitss, Rokfellers, farmācijas lielfirmas, “Coca-Cola” vai… ierakstīt pēc vajadzības) bija vainojami pie tā, ka robežas bija vaļā un kapitālistu sazvērestība brīvi plūda pa pasauli, bet tagad robežas ir ciet, tirdzniecība, satiksme un tūrisms apstājies – vainīgie taču skaidri. Gan vienā, gan otrā gadījumā.

Galu galā viss taču ir vienkārši – “kroņa vīruss” tapis kādā ķīniešu (amerikāņu, krievu, farmācijas lielfirmu, Geitsa, Sorosa, Putina vai… ierakstīt pēc vajadzības) slepenā laboratorijā, lai globālās pasaules vēl slepenākās valdības sazvērestībā pret cilvēci iznīcinātu Homo sapiens cilti. Un izplatās vīruss nevis vīrusiem tradicionālā veidā, bet pa tiešo no jaunajiem 5G torņiem. Jo ir taču vispārzināms, ka no 5G mirst tūkstošiem un tūkstošiem jaundzimušo, kuru nāves apstākļus šīs vispasaules sazvērestības apstākļos ciniski slēpj dzemdību namu mediķi (jā, jā – arī Rīgā un pat Ventspilī), izskalojot jauno māmiņu smadzenes tā, ka viņas pat neatceras, ka bijušas stāvoklī. Savukārt jaunā (un, cerams, drīz sagaidāmā) vakcīna pret koronavīrusu ir nekas cits, kā specdienestu izplānota opcija, lai varētu mūs “čipēt” vispārējas izsekošanas nodrošināšanai.

Sarežģītākās versijās sazvērestības teorijās klāt nāk arī no satelītiem mūsu smadzenes skalojoši radioviļņi, kaut kādu nezināmu pārpasaules vai citu Visumu civilizāciju eksperimenti, pat Jēzus Kristus jaunā atnākšana pirms apokalipses un citi brīnumi, kuri ar 5G tīklu palīdzību nonāk līdz mums.

Tiesa gan, sazvērestības teoriju autori, kuru pārliecību (pareizāk sakot, ticību) nespēj sagraut nekas – pat visracionālākie argumenti. Piemēram, viņi nekādi nespēj paskaidrot, kāpēc tieši “nočipētais” un caur 5G tīklu ar vīrusu inficētais ierindas santehniķis Jānis Bērziņš būtu interesants šiem globālajiem sazvērniekiem un ar ko tieši Jāņa Bērziņa ikdienas gaitas uz piemājas pārtikas veikalu, virtuves sarunas ar sievu vai alus iedzeršana ar čomiem varētu būt saistošas pasaules specdienestiem. Bet kāpēc arī pievērst uzmanību tādiem sīkumiem, ja pasaule jātver “lielās līnijās”.

Psihologi un psihiatri jau sen pierādījuši, ka cilvēku zemākās dziņas un garīgi nestabili cilvēki vispirms parādās dažādu krīžu laikā. Taču tajā pat laikā pieaug arī ikdienā gluži normālu cilvēku ievainojamība – neziņas un stresa apstākļos, turklāt “bonusā” saņemot arī dažādus situācijas noteiktus ierobežojumus, palielinās vēlme pēc skaidrojuma, pēc kāda, kas vismaz kaut kā izskaidrotu, kāpēc tas viss notiek ar mums. Un te arī ir pateicīgā augsne gan sazvērestības teorijām, gan ticība viltus ziņām, kuru autoru darbošanās iemesli gan nav dažādu paranoiķu ticība “vīrusa uzbrukumam no Marsa”, bet racionāls aprēķins: cik lētticīgo par “pandēmijas upuru milzīgo skaitu Ventspilī” vienkārši “uzklikšķinās” viltus ziņai, ieripinot šīs interneta pikšķerēšanas “specu” maciņos pa kādam eiro.

Lai vai kā – varam tikai aicināt ventspilniekus: nebūsim vieglprātīgi, bet uzmanīgi, ievērosim speciālistu ieteikumus un klausīsim mediķu padomiem. Taču vienlaikus arī nekritīsim otrā galējībā: nebūsim lētticīgi, klausoties dažādu absurdu un kaitīgu “ziņu” autoru safabricējumos un sazvērestības teoriju apoloģētos spriedelējumos. Būsim un rīkosimies racionāli!

21.04.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com