Kāds portāls, kura nosaukumu un interneta adresi šeit saprotamu iemeslu dēļ neminēsim, pirms dažām dienām bija publicējis satriecošu ziņu ar virsrakstu “Ventspilī konstatēti pirmie saslimšanas gadījumi ar bīstamo Ķīnas koronavīrusu”. Pats publikācijas fakts nekādu izbrīnu neizraisa, jo Latvijā jau gadiem netiekam galā ar dažādiem “superportāliem” un “jaunumiem”, kas ziņo par Rīgas lielveikala “Alfa” spridzināšanu, par traģisku autobusa avāriju Līvānos ar neskaitāmiem bojāgājušajiem, par iebrukušo tiltu pār Lielupi Kalnciemā. Vai vēl citiem tamlīdzīgiem savārstījumiem, kas ir vienkārši tapuši kāda slimā galvā vai, atsaucoties uz pirms desmit gadiem publicētām ziņām, sameistarots kāds “šodienas notikums”, veikli manipulējot ar nenobriedušu un, teiksim diplomātiski, lētticīgu ļautiņu prātiņiem.

Taču izbrīnu izraisa kas cits. Proti, minētā ziņa šajā vārdā neminētajā portālā izpelnījusies pamatīgu interesi no visai plaša sociālo tīklu Facebook lietotāju loka. Un nabaga Ventspils “slimnieki” tiek reklamēti, itin braši daloties ar sensacionālo jaunumu, par kuru, protams, angažētie “parastie mediji” vienkārši klusē… Laikam jau būtu muļķīgi apelēt pie konkrēto ļautiņu prātiem, jo nekritiskā domāšana, nespēja izfiltrēt pat visabsurdākās publikācijas ir tipiska, tāpat būtu tikpat muļķīgi vēl un vēlreiz skaidrot, kā atšķirt viltus ziņas no normālām, informēt par iemesliem, kāpēc vispār šādas ziņas top un tiek ražotas… Tā teikt, tāpat nesapratīs. Un meklēs visur sazvērestības teorijas, lai vai no kādas nozares tās arī nebūtu – 5G tīklu ietekme uz simtiem tikko dzimušiem neveseliem Gulbenes bērniņiem, skābā lietus līšanu Skrīveros, kas iznīcinājis visus šī un nākamo piecu gadu ziemāju sējumus, masonu (eirobirokrātu, amerikāņu vai krievu specdienestu, rūpnieku vai ārzemju investoru biznesmeņu, itāļu mafijas, globālo korporāciju – vajadzīgo pasvītrot) sazvērestību pret jāņogu audzētājiem…

Daudz bīstamāks šajā situācijā ir vairākas citas nianses. Pirmkārt, ļoti konkrēta lieta. Ja, nedod Dievs, tiešām notiek kas slikts un dramatisks, vispārējā viltus ziņu plūsmā var pazust arī īsta un noderīga informācija. (Labā ziņa gan šeit ir tā, ka vismaz “normālie mediji” parasti ar panikas celšanu nenodarbojas un savu publicējamo informāciju pārbauda.) Un, otrkārt, cilvēku kategorijas, kas “pavelkas” uz šādu informāciju, ir pietiekami daudzskaitlīgas, kas savukārt nozīmē, ka baumu, viltus ziņu un dezinformācijas autoriem (lai vai kādu motīvu vadīti viņi šīs ziņas tiražētu) ir visai liela iespēja ietekmēt procesus. Gan mazā, gan lielā, gan, būsim godīgi, arī valsts vai, kā šajā gadījumā, visas pilsētas līmenī. Un tad jau varam nonākt līdz visai nopietnām sekām. Kā ironiski pierakstījis kāds komentētājs pie “nošērotās” viltus ziņas – “iedomājieties, visiem tiem tukšpauriem, kas dalās ar šādām ziņām, taču ir arī vēlēšanu tiesības”… Un – turpinot šo domu – tātad ir ievērojama iespēja nekritiskajai masai “iesmērēt” jebko.

Nav noslēpums, ka šādu baumu un viltus ziņu izplatīšana Latvijā jau ir ar zināmu “bagāžu”. Daugavpils iedzīvotāju panika pēc baumām par to, ka jau rīt tiks slēgta Swedbank, un cilvēku mešanās pie bankomātiem, lai paspētu “vēl izraut” pēdējo naudiņu… Bijušā Statoil indīgais benzīns, kas pie uzpildes stacijām saindējis veselu cilvēku baru Vidzemes pusē, izraisot vietējo cilvēku izvairīšanos no konkrētajām degvielas uzpildes stacijām… Olaines pusē klaiņojošais maniaks, kas slepkavojot vietējās sievietes un kuru policija vairākus mēnešus nespējot nekādīgi noķert, radot bailes Olaines un Jelgavas apkārtnes ļaudīm. Tie jau tikai daži un turklāt tikai zināmākie visas valsts mēroga viltus ziņu piemēri ar vairāk vai mazāk nopietnām sekām. Par mazāka mēroga panikas, baiļu un viltus draudu izplatīšanu lokālā mērogā pat nerunāsim.

Kas vēl ir tikpat interesanti, un arīdzan bīstami – šīs viltus ziņas sakarā (pavērtējot pašu viltus ziņu “dalītāju” skaidrošanos, kāpēc viņi to darījuši): “mēs taču dalījāmies, lai pievērstu uzmanību, ka vīruss ir bīstams”. Respektīvi, apbrīnojama nespēja atšķirt argumentus, cēloņus un sekas. Ja reiz gribam pievērst uzmanību faktam, ka arī Latvija un Ventspils tai skaitā globālajā laikmetā nav simtprocentīgi pasargāta no kāda ceļotāja atvesta vīrusa (kas tieši tā arī ir), tad jādalās būtu ar ziņām par to, kā pasargāt sevi no vīrusa, nevis ar ziņu (turklāt nepatiesu), ka Ventspilī jau izplatījusies teju epidēmija, bet cilvēkiem jau rīt draud miršana kā mušām vēsākā rudenī. Varam par šo lētticību pasmaidīt, bet patiesībā tas patiešām nemaz nav smieklīgi.

04.02.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com