Latvijas iedzīvotāji, kuri veido uzkrājumus privātajai pensijai, kā arī veic iemaksas dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu, arvien aktīvāk izmanto valsts sniegto iespēju saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu. Tā pērn minēto nodokļa atmaksas iespēju izmantoja jau 41% iedzīvotāju, salīdzinājumā ar 33% pērn. Taču vairāk nekā puse jeb 56% iedzīvotāju nav informēti par gaidāmajām izmaiņām IIN atgūšanas kārtībā, kas stājas spēkā jau no nākamā gada, secināts Swedbank pētījumā.

Iespēju saņemt IIN atmaksu arvien vairāk izmanto tieši privātās pensijas krājēji, kas kopumā ir piektdaļa no visiem aptaujātajiem iedzīvotājiem. Salīdzinājumam – pērn šādu iespēju izmantoja vien 15% privātās pensijas krājēju. Tāpat IIN atmaksa aktuāla arī piektdaļai iedzīvotāju, kas veic iemaksas dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu. Tikai 6% iedzīvotāju, kas veic uzkrājumu savai nākotnei kādā no abiem minētajiem uzkrājumu veidiem, IIN atmaksas iespēju nav izmantojuši.

Zīmīgi, ka visbiežāk iespēju saņemt IIN atmaksu, ko tālāk novirzīt uzkrājumiem vai izmantot citām vajadzībām, izmanto krājēji vecumā no 50 līdz 59 gadiem (47%), savukārt visretāk šo iespēju izmanto iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 29 gadiem (33%), lai gan tieši nekrājēji šajā vecuma grupā ir arī visinformētākie par IIN atmaksas iespējām par iemaksām pensiju 3.līmenī un dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu. Interesanti arī, ka visinformētākie par IIN atmaksu ir iedzīvotāji ar ikmēneša ienākumiem no 500 līdz 700 eiro (88%).

“Iespēja atgūt daļu no nomaksātā nodokļa, veidojot uzkrājumu, ir lieliska papildu motivācija, lai savlaicīgi parūpētos par savu un ģimenes nākotni, kā arī iespēja saņemt papildu naudu, ko novirzīt uzkrājumam vai kādam pirkumam. Tā, piemēram, pirms gada vidējā IIN atmaksas summa Swedbank privātās pensijas krājējam bija vairāk nekā 100 eiro. Taču no nākamā gada iespēja saņemt nodokļu atvieglojumus krājējiem ievērojami mainīsies. Ja šobrīd IIN atmaksa ir iespējama par iemaksām, kuru apmērs nepārsniedz 10% no bruto algas gan pensiju 3. līmenī, gan dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu (kopā 20%), tad ar nākamo IIN atmaksa būs iespējama par iemaksu summu, kas nepārsniedz 4000 eiro, bet ne vairāk par 10% no bruto algas kopumā. Savukārt saņemt nodokļu atvieglojumus dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu būs iespējams tikai tad, ja līgums būs noslēgts uz 10 gadiem. Šobrīd tie ir pieci gadi,” norāda Swedbank apdrošināšanas un investīciju jomas vadītājs Kristaps Kopštāls.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA