69% vēlētāju atbalsta nepieciešamību parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosināšanai par prezidenta apturētajiem likumiem nodrošināt iespēju parakstīties arī elektroniski, liecina Centrālās vēlēšanas komisijas (CVK) sadarbībā ar pētījumu centru SKDS veiktā vēlētāju aptauja par parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai.

Aptaujas dati arī parāda, ka 16% šādu iespēju neatbalsta, bet 15% aptaujāto nav viedokļa šajā jautājumā.

Laikā no 16.janvāra līdz 14.februārim 399 parakstu vākšanas vietās Latvijā un ārvalstīs notika parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturētajiem likumiem Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā un Grozījums likumā “par pašvaldībām”. Parakstu vākšanā piedalījās tikai 0,4% vēlētāju, kas ir aptuveni 4% no tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamā parakstītāju skaita. Šajā parakstu vākšanā varēja piedalīties tikai klātienē, jo spēkā esošie normatīvie akti neparedz iespēju parakstīties elektroniski.

Raksturojot iemeslus, kāpēc viņi parakstu vākšanā nav piedalījušies, visbiežāk respondenti atbildēja, ka nezināja par tādu parakstu vākšanu (35%). 23% aptaujas dalībnieku norādīja, ka viņiem nebija skaidrs, par ko šie grozījumi ir, bet 19% – ka neatbalsta šīs tautas nobalsošanas rīkošanu, jo šis jautājums nav pietiekami svarīgs, lai tam tērētu valsts budžeta naudu.

Tāpat tika minēts, ka parakstīšanās klātienē ir pārāk sarežģīta, jo jātērē laiks, nauda, lai nokļūtu uz to, kā arī nezina, kur jāiet, lai parakstītos. Daļa aptaujāto pauda, ka neatbalsta politiskos spēkus, kas ierosināja likumu atcelšanu, tādēļ nav piedalījušies.

02.04.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay