Martā Latvijā mēneša laikā patēriņa cenas pieauga par 1,2%, bet gada inflācija tikmēr ir palielinājusies jau par 2,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes otrdien publicētie dati. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, martā audzis par 2,6%.

Cenu izmaiņas ilgākā laika periodā ir diezgan ievērojamas, un šī gada martā tās bija par 5,3% augstākas nekā vidēji 2015.gadā. Precēm cenas pieauga par 4,3%, bet pakalpojumi sadārdzinājās par 7,9%.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām šī gada martā, salīdzinot ar pagājušā gada martu, bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupai un ar transportu saistītajām precēm un pakalpojumiem arī pērn bija būtiska ietekme uz gada inflāciju. Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija pienam (+7,3%) sviestam (+39,5%), skābajam krējumam (+11,7%), sieram un biezpienam (+2,6%), kefīram (+8,9%), jogurtam (+3,1%), saldajam krējumam (+11,3%). Cenas palielinājās arī cūkgaļai (+9,6%), svaigiem augļiem (+7,8%), olām (+17,6%), maizei (+4,1%), žāvētai sālītai vai kūpinātai gaļai (+2,0%), konditorejas izstrādājumiem (+3,2%), saldējumam (+8,6%), augļu un dārzeņu sulām (+7,4%). Savukārt lētāki bija svaigi dārzeņi (-19,6%), cukurs (-32,2%), kafija (-9,9%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 4,2%. Alkohola cenas palielinājās par 5,1%, tai skaitā dārgāki kļuva stiprie alkoholiskie dzērieni, alus un vīns. Tabakas cenas pieauga vidēji par 2,5%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 2,9%. Dārgāks bija cietais kurināmais, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, atkritumu savākšana, mājokļa īres maksa.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās degvielai par 5,4%, tai skaitā dīzeļdegvielai – par 5,8%, benzīnam – par 5,6% un auto gāzei – par 0,6%. Salīdzinot ar 2017.gada martu, cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 6,8%, ko galvenokārt noteica autotransportlīdzekļu apdrošināšanas sadārdzināšanās. Cenas palielinājās arī frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, kā arī finanšu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija ēdināšanas pakalpojumiem, zobārstniecības pakalpojumiem, farmaceitiskajiem produktiem, telekomunikāciju pakalpojumiem. Savukārt cenu samazinājums bija apģērbiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA