No 20. jūlija Ventspils Amatu mājā, Skolas ielā 3, aicinām apmeklēt Gunta Niedoliņa kokļu izstādi, kur būs skatāmas dažādas meistara darinātās kokles.

Kokle ir sens latviešu stīgu instruments ar daudzveidīgu tembrālu skanējumu, tas ir instruments, bez kura nav iedomājama latviešu folklora. Tautas dziesmas kokles pavadījumā iegūst pilnvērtīgu skanējumu, kas izgaismo mūsu senču glabātās kultūras vērtības. Kokle un koklēšana apliecina un simbolizē latvisko identitāti un dzīvesziņu.

Kokamatnieks un kokļu meistars Guntis Niedoliņš ir no Jūrkalnes, suitu kultūrtelpas, kur jau izsenis bijušas spēcīgas folkloras tradīcijas. Ikdienā Guntis Niedoliņš izgatavo priedes zaru mēbeles, koka rotaļlietas un citas noderīgas lietas. Īpašu vietu viņa daiļradē ieņem kokles. Katra kokle ir ar savu skanējumu, ar savu dvēseli, ko tajā ieliek kokles radītājs. Svarīgs ir arī izvēlētais kokles materiāls – līdz šim kā materiālu koklei Guntis izmantojis jau ap 30 dažādu koku, iepazīstot katra koka skanējumu un raksturu. Koklēm tiek izmantoti dažādi stīgturu veidi, tāpat arī izvēlētām kokļu tapām ir sava nozīme un ietekme uz instrumenta skanējumu.

Izstādē eksponēta Gunta darinātā unikālā skaņu gulta, kura, kā viņš saka, ārstē ar skaņas vibrācijām un palīdz uzlabot pašsajūtu. Izstādes apmeklētājus aicinām izmēģināt kā skan kokles, sajūtot atšķirību kokļu skanējumā, kā arī skaņu gultu un varbūt izstādes apmeklējums sniegs iedvesmu un jaunu elpu jaunai dienai.

 

20.07.2021. / Autors: Ventspils muzejs  / Foto: Ventspils muzejs