No 30. augusta līdz 3. oktobrim visā Latvijā notiks Nacionālo bruņoto spēku militārās mācības “Namejs 2021”. Tajās tiks pārbaudīta un pilnveidota karaspēka vienību gatavība izvērsties valsts aizsardzības uzdevumu izpildei gan patstāvīgi, gan arī kolektīvās aizsardzības sistēmas ietvaros.

Šīs mācības tiks apvienotas ar Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārajām mācībām “Sudraba bulta”, kā arī ar citām Nacionālo bruņoto spēku vienību un štābu taktiskajām lauka mācībām hibrīdkara draudu pārvarēšanai. Tāpat tajās tiek plānota sadarbība ar Iekšlietu ministrijas struktūrām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, pašvaldībām un privātuzņēmumiem, lai stiprinātu visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu.

Militārajās mācībās “Namejs 2021” piedalīsies aptuveni 9300 dalībnieku: Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku karavīri, zemessargi, rezerves karavīri (tostarp Latvijas pilsoņi, kas apgūst rezervistu militārās apmācības kursu), Aizsardzības ministrijas darbinieki, Iekšlietu ministrijas – Valsts policijas, Valsts robežsardzes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta – personāls un Tieslietu ministrijai pakļautās Ieslodzījumu vietu pārvaldes darbinieki.

Militārās mācības norisināsies ne tikai Ādažu poligonā un reģionālajos poligonos, bet arī Rīgā un tai piegulošajos novados, tāpat Jelgavā, Kuldīgā, Dobelē, Ventspilī, Aizkrauklē, Jēkabpilī, Preiļos, Daugavpilī, Rēzeknē un citās pilsētās.

Šo mācību laikā militārās tehnikas un personāla pārvietošanās ir iespējama jebkurā vietā Latvijas teritorijā. Mācību cikla uzdevumi tiks veikti uz iepriekš saskaņotiem – valstij un pašvaldībām, kā arī juridiskām un privātām personām piederošiem – zemes īpašumiem. Šajā laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietosies gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, bet gaisa telpā lidos militārās lidmašīnas un helikopteri.

NBS aicina ar izpratni uztvert iespējamus satiksmes kustības īslaicīgus apgrūtinājumus, ko varētu radīt pastiprinātu militārās tehnikas pārvietošanās pa autoceļiem. Tehnikas kolonnas pavadīs Militārā policija vai Pārvietošanas koordinācijas centrs. Tuvojoties šādai kolonnai, bruņotie spēki aicina autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus un netraucēt tās kustību, piemēram, mēģinot militāro tehniku apdzīt.

Iedzīvotāji tiek aicināti neuztraukties, redzot arī karavīru un zemessargu pārvietošanos, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu dažādās Latvijas vietās. Mācību laikā ārpus poligoniem tiks izmantota tikai mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību. Tomēr, atrodot mācību vietās nezināmus priekšmetus, tos aizliegts aiztikt vai pārvietot.

Latvijas gaisa telpā militāro gaisa kuģu lidojumi notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam un īpašumam.

 

27.08.2021. / Autors: Rita Krasta / Foto: Sargs.lv