Viena no Ventspils vēsturiskajām pērlēm ir Gūtšmita nams Kuldīgas ielā 2, kuru lielākā daļa ventspilnieku atceras kā bijušo milicijas iecirkni un vēlāk Valsts policijas ēku. VAS “Valsts nekustamie īpašumi” ir izsludinājusi apvienoto projektēšanas un būvdarbu iepirkumu ēkas pielāgošanai pašvaldības iestāžu un valsts pārvaldes vajadzībām. Šeit paredzēts izveidot vienoto klientu apkalpošanas centru. Tajā pēc atjaunošanas tiks izvietotas piecas institūcijas – Nodarbinātības valsts aģentūra, Valsts sociālās apdrošināšabas aģentūra, Valsts ieņēmumu dienests, Valsts darba inspekcija un Ventspils pašvaldība. Tādējādi tiks ieviests “vienas pieturas aģentūras” princips valsts un pašvaldības pakalpojumu sniegšanā. Iedzīvotājiem būs iespēja sev ērtā veidā saņemt pakalpojumus vienuviet. Kā atzīmē Renārs  Griškevičs, VNĪ valdes priekšsēdētājs,  “uzlabosim ēkas energoefektivitāti, kā arī palielināsim tās kopējo platību par 63% līdz 1,9 tūkstošiem kvadrātmetriem ar jaunu piebūvi un labiekārtotu ēkai piegulošo teritoriju, radot patīkamu vidi ne tikai ēkā strādājošajiem, bet arī Ventspils iedzīvotājiem un viesiem”.

Savulaik ēka celta kā dzīvojamā māja, kas kopš 19. gadsimta 40. gadiem piederēja Gūtšmitu dzimtai. 20. gadsimta sākumā tajā īsu laiku atradusies banka. Ēkai piešķirts valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss.

1927.gadā eleganto īpašumu no dzimtas atpirka Ventspils pašvaldība un līdz 1940. gadam tajā strādāja Ventspils pilsētas dome, Ventspils Zemesgrāmatu nodaļa un citas pašvaldības iestādes. No 1945.gada ēkā atradās milicijas iecirknis. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas līdz 2013. gadam tajā atradās Valsts policija.

Plānots, ka visa ēka tās pilnā apjomā, t.i.1912,1 kvadrātmetrs, tiks nodota ilgtermiņa nomā valsts un pašvaldības iestādēm, projektu  īstenojot no VNĪ resursiem un izmaksas atgūstot ilgtermiņa nomas maksas veidā. 

Pabeigt pārbūvi ir plānots līdz 2022. gada 31. decembrim.

21.05.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto:Ventspilnieks.lv arhīvs