Par rindām uz valsts apmaksātām konsultācijām pie ārstiem speciālistiem dzirdēti nebūt ne tie labākie stāsti. Arī Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē www.rindapiearsta.lv redzams, ka rindā pie ārsta speciālista iespējams gaidīt pat 575 dienas! Tomēr, ja vienā ārstniecības iestādē uz valsts apmaksātu konsultāciju ir jāgaida ilgi, tad citā pie attiecīgā speciālista iespējams tikt teju tanī pašī dienā. Kā ir Ventspilī?

Viens no nenoliedzamiem Ventspils pilsētas plusiem medicīnas pakalpojumu pieejamības ziņā ir Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Ventspils filiāle. Saskaņā ar rindapiearsta.lv informāciju, uz tādām manipulācijām, kā, piemēram, elektrokardiogrāfija, mammogrāfija, locītavu un citu orgānu ultrasonogrāfija, fibrogastroskopija, rentgenoloģija gaidīšanas laiks ir 0 dienas. Respektīvi, tās pieejamas uzreiz. 0 dienas kā gaidīšanas laiks uzrādīts arī pie tādiem speciālistiem kā anesteziologs, vispārējais ķirurgs, narkologs, internists, infektologs un pediatrs. Vēl rindas nav tādiem pakalpojumiem kā vispārējā masāža bērniem, citi fizikālās medicīnas pakalpojumi, vispārējā ķirurģija, iekšējās slimības un neiroloģija dienas stacionārā. Arī Ventspils poliklīnikā tādām manipulācijām kā elektrokardiogrāfija, mammogrāfija, veloergometrija (Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Ventspils filiālē – 14 dienas), osteodensitometrija vai rentgenoloģija gaidīšanas laiks ir 0 dienas. Tas pats attiecas arī uz tādu ārstu speciālistu konsultācijām kā onkologs ķīmijterapeits, dermatovenerologs, narkologs, psihiatrs, otolalringologs

Savukārt pie fizioterapeita, uz vispārējo masāžu bērniem un pie traumotologa ortopēda jāgaida jau 12 dienas, pie alergologa – 24 dienas, uz ginekologa konsultāciju – 35 dienas. Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Ventspils filiālē uz ginekologa konsultāciju jāgaida pat 45 dienas. Tiesa, Ventspilī ir vairākas ārsta prakses, kur ginekologa konsultācija pieejama ar 0 dienu gaidīšanas periodu, un ir arī tāda, kur konsultācija jāgaida 80 dienas. Plaša laika amplitūda ir arī valsts apmaksātiem zobu higiēnas, protezēšamas un zobārstniecības pakalpojumiem – sākot no 0 līdz pat 90 dienām. Jāatgādina, ka zobārstniecības pakalpojumi no valsts budžeta līdzekļiem pilnā apjomā tiek apmaksāti bērniem līdz 18 gadu vecumam, un, atkarībā no gadu skaita, bērniem reizi vai divas gadā valsts apmaksā arī zogu higiēnas izdevumus. Valsts apmaksā arī zobu protezēšanu ar izņemamām plastmasas protēzēm Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem. Visiem pārējiem maciņš jāver vaļā pašiem.

Interesantas laika robežas ir arī valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu pieejamībai Diabētiskās pēdas aprūpes kabinetos – sākot no 10 (SIA Dziedinātava) līdz 120 dienām (Ventspils poliklīnika). Tiesa, kā uzrāda rindapiearsta.lv meklēšanas rezultāti, šis veselības aprūpes pakalpojums pieejams vien divās ārstniecības iestādēs.

Visilgāk – 120 dienas – Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Ventspils filiālē jāgaida uz tādiem ārstniecības pakalpojumiem kā doplerogrāfija gan kājas, gan galvas un kakla asinsvadiem, elektroencefalogrāfija, magnētiskā rezonanse un ārstu speciālistu oftalmologa, audiologopēda, ergoterapeita, fizioterapeita, nefrologa konsultācijas. Tikpat ilgi jāgaida arī valsts apmaksāta rehabilitācija dienas stacionārā un otolaringoloģija dienas stacionārā pieaugušajiem. Savukārt uz oftalmoloģiju dienas stacionārā Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Ventspils filiālē jāgaida pat 365 dienas. Arī Ventspils poliklīnikā valsts apmaksāta konsultācija pie oftamologa iespējama vien pēc 120 dienām.

Šajā rakstā nav uzskaitīti tuvu ne visi valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi, to pieejamība un rindu garums Ventspilī. Taču katrā ārsta specialitātē situācija ir ļoti atšķirīga, un arī rindu garums ārstniecības iestādēs būtiski atšķiras. Tāpēc NVD tīmekļa vietnē rindapiearsta.lv ikviens var izvēlēties sev nepieciešamo ārstu speciālistu vai izmeklējumu, kā arī uzzināt vai un kādas attiecīgajā pilsētā vai novadā uz attiecīgo pakalpojumu ir gaidīšanas rindas, un kur pakalpojumu iespējams saņemt ātrāk. Atcerieties, ja valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai vienā ārstniecības iestādē jāgaida rindā, pacientam ir tiesības vērsties citā ārstniecības iestādē, kur gaidīšanas rindas nav vai tā ir mazāka.

15.10.2019 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay