Pēdējo divu nedēļu laikā Latvijā norit strauja Covid-19 delta paveida izplatība un līdz ar to arī tā dominances pieaugums attiecībā pret alfa varianta. Pagājušajā nedēļā 79% saslimstības gadījumā konstatēts bija daudz lipīgākais delta paveids, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Epidemologi jau kopš jūlija vidus skaļi brīdina, ka rudenī iespējams sagaidīsim jaunu uzsliesmojumu.

Ja vēl pirms četrām un trim nedēļām īpatsvars bija vēl 15% un 18%, tad pirms divām nedēļām šis skaitlis uzlēca jau līdz 54%, kamēr pagājušajā nedēļā – 79%.

Pirmoreiz Latvijā delta paveids tika konstatēts pirms astoņām nedēļām.

Pirms nedēļas Stadiņa slimnīcas infektologs Uga Dumpis un viņa kolēģis – SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs intervijās Latvijas Televīzijai izteica bažas un brīdinājumus par gaidāmo rudeni – sabiedrībai ir jābūt gatavai, tātad, vakcinētai. jo jaunais paveids ir ļoti lipīgs, tādēļ saslimušo skaits varētu būt daudz lielāks.

“Ja mēs salīdzināsim līdzīgus apstākļus, kuros cilvēki varēja inficēties pagājušogad un šogad – mājas apstākļus vai kontaktēšanos ar saviem draugiem -, tad šādas situācijas no epidemioloģiskā viedokļa vairs nav salīdzināmas, jo pie līdzīgiem apstākļiem inficēto skaits varētu kļūt daudz lielāks,” brīdināja Perevoščikovs.

“Mums nopietni jāstrādā. Galvenais, lai nebūtu tā, kā pagājušajā vasarā, kad vasarā visi nomierinājās, tā īsti negatavojās un atpūtās. Tagad visiem vēl vairāk gribas atpūsties, bet mums diemžēl ir jābūt gataviem uz rudeni,” tā Dumpis.

“Mums šādi pusotru gadu vēlreiz nevajadzētu dzīvot, un mums būtu jārūpējas par to, lai šajās svarīgajās vietās būtu iespējami vairāk vakcinētu cilvēku,” sacīja Dumpis.

Jāatzīmē, ka jaunākie dati kaimiņvalstīs jau liek satraukties turienes mediķiem, jo aizvadītajā diennaktī Lietuvā atklāti jau 176 jauni gadījumi, kaut gan vēl pirms pāris dienām bija 50-60, bet Igaunijā teju 100 jauni gadījumi, kur kumulatīvais rādītājs ir jau 56,2 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

Latvijā trešdien vakcinēti 6109 cilvēki, līdz ar to Latvijā pirmo vakcīnas devu saņēmuši 34,12% iedzīvotāju, bet vakcinācijas procesu noslēguši 34,49%, liecina Nacionālā veselības dienesta operatīvie dati.

22.07.2021 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com