Dome sašutusi par Delnas pārmetumiem resursu tērēšanā pirmsvēlēšanu aģitācijai

1285

Iepirkums par Ventspils informācijas izveidošanu un izvietošanu ziņu interneta portālos, kurā Sabiedrība par atklātību Delna saskatījusi iespējamu prettiesisku resursu tērēšanu pirmsvēlēšanu aģitācijai, ir saistīts ar Ventspils tūrisma piedāvājuma popularizēšanu. Tā uzsvēra Ventspils pilsētas domes Tūrisma informācijas centra vadītāja Una Libkovska.

Viņa norādīja, ka minēto iepirkumu dome izsludinājusi Ventspils Tūrisma informācijas centra vajadzībām. “Šādi iepirkumi mums ir katru gadu, jau astoto gadu pēc kārtas. Man nav saprotams, kāpēc tieši pašlaik Delnai par to ir radusies interese,” atzina Libkovska.

Viņa skaidroja, ka šādu iepirkumu mērķis esot popularizēt Ventspils tūrisma piedāvājumu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas medijos. Pērn konkursā uzvarējis portāls Delfi, bet iepriekš Ventspils tūrisma informācija esot publicēta arī citos portālos.

Kā liecina Iepirkumu uzraudzības biroja informācija, Ventspils informācijas izvietošana portālā Delfi iepriekš izmaksājusi ap 40 000 eiro gadā bez pievienotās vērtības nodokļa. Ventspils tūrisma informācija iepriekš izvietota arī kaimiņvalstu medijos Postimees un Lietuvos rytas.

Portālos tiek izvietoti Ventspils reklāmas un ar tūrisma informāciju saistītas ziņas. “Informācija ir saistīta ar tūrisma popularizēšanu. Šo jautājumu nevajag politizēt,” uzsvēra Libkovska.

Jau vēstīts, ka Delna saskata iespējamus pārkāpumus trīs Iepirkumu uzraudzības biroja mājas lapā publicētajos pašvaldību iepirkumos, saistot tos ar priekšvēlēšanu aģitāciju. Konkrēti minētas Ventspils pilsētas un Ogres novada pašvaldības, kuru iepirkumi varētu būt prettiesiski un pretrunā ar pirmsvēlēšanu aģitācijas aizliegumu.

Sestdien, 4.februārī, trīs mēnešus pirms pašvaldību vēlēšanām stājas spēkā priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu posms. Delna uzsver, ka viens no normatīvajos aktos ietvertajiem priekšvēlēšanu aizliegumiem ir politisko kampaņu finansēšana no valsts vai pašvaldības budžeta, kā arī no valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību līdzekļiem.

Aizliegta ir arī slēptā priekšvēlēšanu aģitācija, turklāt pārkāpuma gadījumā slēptajai priekšvēlēšanu aģitācijai iztērētie līdzekļi tiek ieskaitīti aģitācijas veicēja priekšvēlēšanu izdevumos. Tādēļ biedrībai vērš uzmanību uz 27. un 31.janvārī Iepirkumu uzraudzības biroja mājas lapā publicētajiem iepirkumiem: Ventspils domes pieteiktais iepirkums Ventspils informācijas izveidošana un izvietošana ziņu interneta portālos 2017.gadā, kā arī Ogres novada pašvaldības iepirkums TV sižetu izveide un raidīšana televīzijā un TV sižetu izveide un raidīšana televīzijā 2017.gadā.

“No minēto iepirkumu nolikumiem noprotams, ka Ogres un Ventspils pašvaldības meklē mediju kanālus, kas atspoguļotu aktuālos pašvaldību notikumus un veiksmes stāstus. Tas, ka šāda veida iepirkumi tiek organizēti pirmsvēlēšanu periodā, rada nopietnas aizdomas, ka pie varas esošie politiskie spēki vēlas izmantot nodokļu maksātāju naudu, lai tieši vai netieši ietekmētu vēlētājus. Varas partiju ekskluzīvo iespēju izmantošana, reizē veicina nevienlīdzīgu politisko partiju konkurenci,” norāda Delna.