Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu (NAI) kompleksā Dzintaru ielā 52a, Ventspilī tiek nodrošināta viena no pašvaldības SIA “ŪDEKA” darbības pamatfunkcijām – pilna cikla pilsētas saimniecisko un uzņēmumu rūpniecisko notekūdeņu attīrīšana atbilstoši normatīvo aktu prasībām. 

Šovasar noritējis aktīvs darbs pie kompleksa infrastruktūras uzlabošanas, jūnijā un jūlijā nomainot kopumā 10 – četrus lielos un sešus mazos – iegremdējamos maisītājus jeb mikserus aerācijas baseinos, anaerobiskajā, priekšdenitrifikācijas un selektortvertnē, kā arī to vadulas un elektropievadus.

Kā norāda NAI vadītājs Dzintars Kļava, septiņi no nomainītajiem 10 maisītājiem ierindā bijuši jau kopš 2005. gada, kad NAI komplekss tika nodots ekspluatācijā, un pēdējos gados uzņēmums regulāri saskāries ar nepieciešamību tos remontēt. Tāpat vecie maisītāji bijuši atšķirīgas tehniskās uzbūves, atšķīrušās to jaudas, spārnu lielums, toties jauno maisītāju izmērs ir standartizēts, kas arī atvieglos to uzturēšanas un apkopes procesu.

Lai nodrošinātu NAI kompleksa darbu nepārtrauktību, maisītāju nomaiņa tika veikta divās daļās, katrā posmā nomainot piecus maisītājus un attiecīgajā līnijā, kurā norit maisītāju nomaiņa, darbu uz nomaiņas laiku apstādinot. Līdz Jāņiem darbi noritēja A līnijā, savukārt no 13. līdz 27. jūlijam, kad nomainīts pēdējais maisītājs aerācijas baseinā, darbs veikts B līnijā, un šobrīd visas kompleksa attīrīšanas iekārtas atsākušas strādāt uz pilnu jaudu. Nomaiņas procesā iesaistījās plaša komanda – gan paši PSIA “ŪDEKA” darbinieki, gan piesaistītie speciālisti no Rīgas.

Pirms katra maisītāja nomaiņas attiecīgā tvertne vai baseins ir jāizsūknē, un process ir samērā laikietilpīgs. Viena biotenka un aerācijas baseina iztukšošana, iztīrīšana un jauno iekārtu uzstādīšana tajā aizņem no trim līdz piecām dienām. No iztukšotās tvertnes tiek izcelts vecais maisītājs ar sūkni un vadulas, un sānos iestiprinātas jaunās vadulas, kam klāt – maisītājs.

Jaunie maisītāji ražoti Zviedrijā, un to izvēlē un uzstādīšanā palīdzēt tikuši piesaistīti kvalificēti eksperti no Rīgas. Pirmā apkope paredzēta pēc diviem gadiem. Maisītāju izvēlē svarīga bijusi patērētās enerģijas ekonomija. 

11.08.2020. / Autors: PSIA “Ūdeka” / Foto:Ventspilnieks.lv arhīvs