Šī gada oktobrī patēriņa cenas Latvijā pieauga par 0,4%, bet gada inflācija saruka līdz 2,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Savukārt 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, oktobrī pieauga par 2,9%.

Mēneša laikā precēm cenas palielinājās par 0,7%, bet pakalpojumiem cenas samazinājās par 0,3%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada oktobri precēm cenas pieauga par 1,9%, bet pakalpojumiem – par 3%.

Lielākā ietekme bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, veselības aprūpei, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 2,6%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+9,6%), konditorejas izstrādājumiem (+5,2%), kā arī miltiem un citiem graudaugiem (+7,2%). Cenas pieauga cūkgaļai (+10,4%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+4,7%), mājputnu gaļai (+2,7%) un gaļas izstrādājumiem (+5,3%), svaigiem augļiem (+3,7%), kartupeļiem (+10,6%), šokolādei (+4,6%) un cukuram (+7,1%). Savukārt lētāks bija piens (-7,2%), piena produkti (-3,3%), siers un biezpiens (-1,7%) un kafija (-2,1%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu kļuva par 4,6% dārgāki, bet ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 3,6%.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 2,2%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums zobārstniecības pakalpojumiem, ārstu speciālistu pakalpojumiem, kā arī farmaceitiskajiem produktiem.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kritumu bija degvielai (4,4%), tostarp dīzeļdegvielai – par 4,7%, benzīnam – par 4,6% un auto gāzei – par 1,1%. Cenas samazinājās arī lietotām automašīnām. Savukārt vidējais cenu līmenis pieauga pasažieru aviopārvadājumiem, kā arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu cenas pieauga par 3,5%, ko ietekmēja restorānu un kafejnīcu pakalpojumu cenu sadārdzinājums par 3,9%. Ēdnīcu pakalpojumi bija dārgāki par 3,9%.

08.11.2019 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay